Kamu Çalışanları İçin Covid-19 Ayarı! Çalışma Saatlerinde Değişiklik Olacak mı?

Cumhurbaşkanlığı genelgesinin yayınlanması üzerine kamuda yeni bir dönem daha başlıyor. Pazartesi gününden itibaren uzaktan ve dönüşümlü çalışma saatleri uygulanacak.

Cumhurbaşkanlığı Genelgesinde Kovid-19 salgınına yönelik tedbirler kapsamında kamu kurum ve kuruluşları çalışanlarının hayatı önem taşıyan ve çalışmalarında daha verimlilik göz önüne alınarak yeni bir uygulamaya geçildi.

Kovid- 19 salgının yayılımının en aza indirmek amacıyla, bu salgının etkileri ve toplum arasında oluşan korku ve paniğin gelecekte daha büyük sorunlara yol açmasını engellemek için ve topluma yönelik faaliyetlerin sekteye uğramaması amacıyla çalıştırma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarının çalışanlarına uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma imkanları getirildi.

Kamu çalışanlarının esnek çalışma saatleri nasıl olacak?

Kamu yönetim ve bunlara bağlı olan dairelerin usul ve esasları Cumhurbaşkanlığına bağlı ve ilgili olan kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar, bağlı ilgili ve ilişkili kamu kurum ve kuruluşları için bakan: Taşra teşkilatları  yani bakanlıklar tarafından belirtilmiş olan aynı zamanda mahalli idareler, bağlı kuruluşlar ile mahallin idari birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı: diğer kamu kurum ve kuruluşları için üst düzey yöneticiler tarafından belirlenecek..

Dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedilerse idari izinli sayılacaklar. Bu yetkiler ise devredilebilecek. Bu genelge kapsamında dönüşümlü çalışanlar fiilen göreve gelmedikleri süre zarfında ise idari izinli sayılacak.

Hizmet sorumluluğu kapsamında uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu acısından eşit olacaklar. Dönüşümlü ve uzaktan çalışanlar, idari izinli sayılanların mali sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları ise saklı kalacak. Bu doğrultuda diğer haklara yapılan bütün saldırılarda ise geçersizlik söz konusu olacak.

Uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar, idari izinliler amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılmayacak ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırdıkları anda görevlerine dönmek zorunda olacaklar.

Kovid-19 sebebi ile toplum için çok önem taşıyan sağlık kurumlarının bu doğrultuda ihtiyacı karşılayacak sayıda sağlık personeli bulunduracak. Bakanlık merkez teşkilat birimlerinde amirlerde ilgili ve bağlı kuruluşlar, kuruluşun en üst amirinde düzenlemeler yapacak. İlerde il sağlık müdürleri, ilce sağlık müdürü ile toplum sağlık merkezi başkanı ile hastanelerde ise başhekimlerce esnek çalışma düzeni belirlenecek.

Bu konuda ülke geneli için ciddi bir risk olan Kovid-19un büyük etkisi olması yapılan araştırmalarda yararlı olacağı gözlemleniyor. Yetkililerin iddialarına göre bu sayede alınan tedbirler ülke genelinde bir rahatlamaya yol açarak Kovid-19 yayılmasının daha aza indirilmesi ve halk sağlığının ön plana çıkarak daha bilinçlenmesi sağlanacak. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir