İstanbul’da Kiralar Uçtu! Sarıyer Zirvede


Tüm yurtta artan konut kiraları, İstanbulda  ekstra olarak artış gösterdi. İstanbulda yüzde 10,81 artış göstererek tavan yapan konut fiyatları yükselmeye devam edecek gibi duruyor. İlçe bazında metrekaresi en çok artan ilçe ise Sarıyer oldu.

Konut fiyatlarının artmasıyla birlikte yükselen konut kiraları el yakmaya devam ediyor. İnşaat sektöründe hammaddeye gelen yüksek zamlar, konut fiyatlarında doğrudan etkileyerek yükselmesine neden oldu. Yükselen konut fiyatları da kiraların artmasına neden olarak gösteriliyor. 

Metrekare Birim Fiyatları Arttı 

Gayrimenkul değerlendirme platformu Endeksa,nın verilerine göre kira bedelleri en çok Sarıyer, Beşıktaş, Bakırköy ve Beyoğlunda  yükseldi. Metrekare birim fiyatları Sarıyerde 30 lira olurken, Beşiktaşta 28 lira olarak belirlendi. İstanbul geneli ilçelerinde metrekare birim fiyatı ortalama 17 lira olarak kayıtlarda yer alıyor.

Bakırköy ve Beyoğlunda ortalama metrekare fiyatları 23 lira olarak belirlendi. İstanbulda ortalama olarak 100 metrekarelik bir evin kirası 1.700 lira olarak belirleniyor. İstanbul ilçelerine göre değişiklik gösteren kira fiyatlarında zirveyi Sarıyer ilçesi alıyor. İstanbulda kira fiyatları geçen seneye göre yüzde 10.81 oranında artış göstererek ülke genelinde ilk sırayı aldı. 

En Yüksek Prim Beykozda

Emlak sektörüne yatırım yapmak isteyenlerin ilk kriteri kendini amorti etme süreleri oluyor. İstanbulda bu konuda ilk sırayı Beykoz alıyor. Beykozda alınan bir ev kiraya verildiği takdirde kendini 43 yılda amorti edebiliyor. Kendini en çabuk amorti eden başka bir ilçe  ise Esenyurt oldu. Yalılarda ise bu amorti süresi 70 yıla kadar çıkabiliyor. Amorti süreleri o bölgenin gördüğü talep ile doğru orantılı olan İstanbulda  kira fiyatları mal sahiplerinin inisiyatifine göre de değişiklik gösterebiliyor. Merkezi yerlerde kira fiyatları, diğer bölgelere göre daha yüksek olabiliyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir