İstanbul’da Kar Kalınlığı 30 Santimetreye Ulaştı


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nüm günlerdir yaptığı açıklamalarda İstanbul’un  yoğun kar altında kalacağı duyurulmuştu. Yapılan uyarılar sonucunda tahminler doğru çıktı ve beklenen kar geldi.  İstanbul’un tamamında Sibirya kökenli soğuk hava etkisi ile yoğun kar yağışı ile karlar altında kaldı.  Cumartesi gecesinden başlayan kar yağışı Megakent İstanbul’u etkisi altına almaya devam ediyor. İstanbullular yeni haftanın ilk gününe soğuk ve zorlu bir müdahale ile başlayacak. 

AKOM Kar Kalınlığı Verilerini Paylaştı 

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi ( AKOM ) tarafından yapılan açıklamaya göre kırsal ve kentsel bölgelerde kar kalınlığı yarım metreye kadar ulaştı. AKOM tarafından İstanbulun neresine ne kadar kar yağdığı ilçe ilçe açıklandı. Yoğun ve etkili kar yağışı sonucu Megakent beyaz renge büründü. AKOM’un yaptığı açıklamada işte bazı sonuçlar: 

• Üsküdar, Kadıköy ve Sarıyer’de kar kalınlığı seviyesi 20 santimetreye kadar çıktı.
• Başakşehir, Sultanbeyli, Eyüp ve Ümraniye’de kar kalınlığı 25 santimetre olarak ölçüldü.
• Arnavutköy, Hadımköy, Silivri Binkılıç, Beykoz, Karlıtepe, Çamlıca, Zekeriyaköy, Tuzla Akfırat da ise kar kalınlığı 50 santimetre olarak kayıtlara geçti. 

Yağışlar Hafta Boyunca Devam Edecek

AKOM yaptığı açıklamanın devamında yağışların hafta boyunca devam edeceğini belirtti. Çarşamba gününe kadar soğuk ve kar yağışlı havanın kısa molalarla devam edeceğini, ardından Marmara Bölgesini terk etmesini beklediğini açıkladı. Perşembe gününden itibaren sıcaklıkların mevsim normallerinde seyredeceği tahmin arasında belirtiliyor. 18 Şubat’ a kadar İstanbul’da hava sıcaklıklarının 4 ila 8 derecenin altında veya mevsim normallerinde olacağını belirtildi.

200den Fazla Ağaç Devrildi 

AKOM yaptığı açıklamaya ek olarak şiddetli rüzgâr nedeniyle 218 ağaç ve direk devrilmesi, 7 çatı çökmesi sonucunda 106 aracın hasar gördüğünü açıkladı. 

Yol bakım, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi itfaiyesi, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Trafik Müdürlüğü, İSKİ, zabıta, İĞDAŞ, Beyaz Masa, Park Bahçe’nin ve içinde dâhil olan diğer ortakların bulunduğu 27 birimden oluşan ekip AKOM’dan gelen açıklamaları takip ederek normal hayatın sorunsuz bir şekilde devam etmesi için ilgili yerlere müdahale ediyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir