İŞKUR İşsizleri Unutmadı! Vatandaşa 2300 TL Verilecek! Sigorta Girişiniz Varsa Başvurun!

İŞKUR TYP iş ilanlarına nereden bakılır? İŞKURun düzenlemiş olduğu iş ilanları hakkında merak edilenler, profil oluşturma ve başvuru işlemleri nedir? İŞKURa müracaat etmek için gerekli şartlar nedir? gibi pek çok konuda son dakika haber ve detayları…

İŞKUR TYP kapsamı ile 177 gün istihdam edilecek personel alımı gerçekleştiriliyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı konuyla ilgilendi ve TYP kapsamında istihdam edilecek adaylar için başvuru açıldı. İŞKUR vatandaşa güzel haber vermeye devam ediyor. İş ilanlarını yanı sıra başlattığı programlarla ön plana çıkan İŞKUR temizlik, bakım, onarım, altyapı yenilemesi, ağaçlandırma, park düzenlemesi alanlarında iş alımı gerçekleştiriyor. Başvuru detayları ve maaşı ne kadar programa başvuru yapacaklar bu konularda araştırma yapıyorlar? İşte TYP ile ilgili tüm detaylar…

İşsizlik Maaşı Ödemesi Ne Kadar?

İşsizlik maaşı miktarı sigortalı işsize hizmet süresini fesh edilmesinden önceki 4 aylık gelirine göre yapılmaktadır. İşsizlik maaşı brüt kazancının %40’ı kadar veriliyor. Aynı şekilde işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde sekseninden daha yüksek hesaplanmıyor. Son 4 ay asgari ücretle çalışan bir işçi için işsizlik maaşı 1.168,27 TL olarak hesaplanmaktadır. Son 4 ay için 3.500 TL üzerinden maaş alan çalışanın işsizlik maaşı 1.389,37 TL olarak hesaplanıyor. Son 4 ayda 6000 TL ücretle çalışan işsizin maaşı ise 2.336,53 TL olarak hesaplanmaktadır.

İŞKUR TYP İlanına Kimler Başvuru Yapabiliyor?

İŞKUR tarafından oluşturulan 2020 TYP personel alımı başvurusu için adaylarda aranan şartlar arasında…İŞKURda kayıtlı işsiz olmak18 yaşını tamamlamış olmakÖğrenim hayatına devam etmemekEmekli ya da malül aylığı almıyor olmak şartları yer alıyor.TYP personel alımı nasıl seçilecek? Adaylar ALO 170 hattı üzerinden başvuru oluşturacak ve adayların seçimi için liste, kura, % 80 kurası % 20 liste olarak yer alıyor.

İŞKUR Çevre Ve Temizlik Görevlisi TYP Statüsünde Çalışma Saatleri Nedir?

Günlük 7.5 saat çalışıp TYP programı kapsamında istihdam edilenler 177 gün boyunca haftada 45 saati aşmayacak şekilde çalıştırırlar.TYP için alım yapılacak şehirler arasında pek çok il ve ilçe yer alıyor. Toplum yararına program kapsamında yayımlanan duyuruları incelediğinizde hangi şehirlerde personel alımı yapılacağını rahatlıkla görebilirsiniz.

İŞKUR Üzerinde Profil Oluşturma Nasıl Yapılır?

İŞKUR TYP başvurusu ve profil oluşturma işlemlerinde müracaatları oluşturmak isteyen vatandaşlar araştırma yapıyorlar. Pek çok ilan için İŞKUR TYP başvurusu profili oluşturmak ön koşul arasında yer alıyor. TYP iş ilanlarını başvuru yapmak isteyenler öncelikli olarak İŞKURda profilinizi oluşturmalısınız. İlgili linke tıkladıktan sonra karşınıza çıkacak iş arayan girişi butonuna tıklamanız gerekiyor. yeni üye sekmesine giriş yaptığınızda metni okuyup “Onaylıyorum” butonuna basmanız yeterli olacaktır. Kuruma üyelik gerçekleştirenler üyelik sözleşmesi adı altında oluşturulan maddeleri okuyup kabul ettiklerini onaylarlar.

İŞKUR portalına üye olanlar her bilginin doğru ve geçerli olduğunu kabul etmediği sürece üyelikleri onaylanmaz. Sisteme üye olunurken iletişim yöntemleri ile gerekli bilgilendirmeler sağlanır. Tüm bildirimler ve yazışmalarda üyelik gerçekleştirilirken iletişim bilgileri esas alınmaktadır. Kurum gerekli gördüğü durumlarda gerekli görülen işlemler için fiziki adrese gönderim gerçekleştirebilir.

Kuruma yanlış beyan edilmiş iletişim bilgileri dolayısı ile oluşabilecek hatalar İŞKUR tarafından kabul edilmemektedir ve sorumlu olmamaktadır. Sisteme üye olunurken şifre belirlemek gerekir ve şifrenin gizliliği kullanıcının sorumluluğu altındadır. İzinsiz kullanıldığı tespit edilmesi halinde kurumu haberdar etmek gerekmektedir. Bu şifrenin kullanıcılardan izinli ya da izinsiz olarak kullanılmasından dolayı kurum sorumlu tutulmuyor. Karşınıza çıkarılacak olan ekrandan isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, aile bilgilerinizi tamamlandıktan sonra ileri sekmesine tıklayıp diğer aşamaları doldurabilirsiniz.

TYP (Toplum Yararına Programlar) Kimler İçin Oluşturulmuştur?

İŞKUR tarafından toplum yararına programlar uygulaması katılım sağlanabilecek bir uygulamadır. Ancak İŞKUR üzerinden yapılacak başvurular için öncelikle adayların çalışmak istedikleri tarihleri ve çalışmaya katılacakları il yada ilçeyi bildirmeleri gerekiyor. Yukarıda belirtilen çalışma alanlarından birini seçerek bu uygulamaya geçiş yapabilirsiniz.TYP programından yararlanmak isteyenler için öncelikli olarak;

  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • Emekli ya da malül maaşı almamak
  • Açık Öğretim ve Açık Lise öğrenci olmamak

Herkes başvuru gerçekleştirebilmekte İŞKUR İl müdürlükleri tarafından liste ya da kura yöntemi ile işe başlamayabilmesi mümkün olmaktadır.

Başvuruların olmaması durumunda ikinci bir başvuru listesi açıklanarak bu listeden de kadınlar eski hükümlüler engelliler ve 35 yaş üstünde olanlar için başvurusu açık hale getirilir.2017 yılında yayınlanmış kararname gereğince aynı adreste ikamet edenlere arasında yalnızca bir kişi bu programa katılabilmektedir.

Uygulamadan İŞKURun yönlendirdi. Başvurulara üç kez mazeretsiz olarak katılım gerçekleştirmeyenler İŞKUR bünyesinde çalışan bireyler 6 ay geçmeden bu programa başvuru yapamazlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir