İhtiyacı Olan Herkes Faizsiz Borçlanabilecek! Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı!


Uzun zamandır salgınla ilgili ekonomik iyileşme çalışmaları yapan Ak Parti, 13 Ağustos 2020’de AR-GE başkanlığında AK Parti MYK toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ekonomik kalkınma amaçlı pek çok fikir ortaya atıldı. Toplantı sonrası, ekonomik kalkınma hakkındaki sistemi öğrenmek isteyenler için sunumun kitap haline getirilmesine de karar verildi.

Esham Fikri Nasıl Doğdu?

Ak Parti MYK toplantısında Başkan Erdoğan pandemi sonrası ekonomik kalkınma amaçlı bir sunum yaptı. Sunumda birçok reform ortaya atıldı. Bu reformlar aşağıdaki gibidir.

  • Girişim Sermayesi ve İslami Finans Reformu
  • Yüksek İş Birliği ve Sanayi İş Birliği Reformu
  • Vakıf Reformu
  • Esham Sistemi

Esham Sistemi Hakkında Genel Bilgiler 

Tüm bu reform ve sistemler AR-GE başkanlığında alanında uzman 40 akademisyene sunuldu. Tartışmalar sonucu en iyi ekonomik kalkınma sisteminin “Esham Sistemi” olduğuna karar verildi.Esham SistemiBu sistem ekonomiyi kalkındırma ve devlet hazinesini güçlendirme amaçlı olarak Osmanlı Devleti’nde kullanılmıştır. Bu sistem üç aşamalı şekilde ilerlemektir.Devlet iş kuracak kişiye belli bir sermaye verir.Sermayeyi alan kişiler bir iş kurar, kazanır.Devlet kazançtan belli bir miktar pay alır.Türkiye Devleti de aynen Osmanlı Devleti gibi bir sistem kuracak. Fakat Türkiye, verdiği sermayeyi geri alabilmek için kesinlikle acele etmeyecek.Esham Sistemi İçin Öncelikli Olanlar Kimlerdir?Hem ekonomik kalkınmayı sağlamak hem de kadınları ve genç nesli iş hayatına kazandırmak için öncelikli olanlar kadınlar ve gençler… Böylece kadınların iş hayatında ne kadar başarılı oldukları kanıtlanacak ve genç nesil işsizlikten bir nebze de olsa kurtarılacak.

Esham Sisteminin Halka Avantajı Nedir?

Halk ekonomik olarak iyileşme göstermekle birlikte bu sermaye borcunu ödemek de zorunda değil. Fakat bunun iki şartı vardır.Halkın yıllık gelir paylarını devlete ödemesiMerkez Bankası piyasaya para sürmek istediğinde bankanın halktan esham senedini satın alabilmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir