Hükümetten Büyük Müjde! Milyonlarca Dar Gelirli Aileye Parası Elektirik Verilecek

Elektrik tüketim desteği olarak yapılan ödemeler, diğer ihtiyaçlar kapsamında yapılan sosyal yardımlar değerlendirilirken muhtaçlık ve gelir tespiti yapılırken dikkate alınmamaktadır. Elektik tüketim desteği almak isteyenlerin Aile ve Sosyal Politikalar Bankanlığı’na başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru belediye ve kaymakamlıklarda bulunan sosyal yardım bölümlerine bizzat yapılabilmektedir. Elektrik tüketim desteği almanın bazı şartları bulunmaktadır. Elektrik tüketim desteği almak isteyen kişilerin evde bakım aylığı, engelli maaşı ya da yaşlılık aylıklarından birini alıyor olması gerekmektedir. Sağlık, Barınma, Gıda, Yakacak, Ücretsiz Elektrik Yardımı nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir? Haberimizde sizler için yazdık…

Dar gelirli vatandaşlar için devlet tarafından yapılan elektrik tüketim desteği ödemeleri 1 Mart 2019 tarihinde başlamıştı. Yapılan bu destek uygulaması kapsamında 2 milyon 22 bin hanede için aylık ortalama 106 TL fatura devlet tarafından ödenmektedir. Yapılan bu düzenlemeden 10 milyon kişi faydalanmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Yardımı Nereden Alınıyor?

Elektrik tüketim desteği ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Devletten bu yardımları alan ihtiyaç sahipleri, PTT’ye kimlik belgesi ve elektrik faturasını ibraz etmek zorundadırlar. Elektrik tüketim desteği almak isteyen kişiler Türk vatandaşı olması şartı bulunmaktadır.

Elektrik Tüketim Desteği Yardımı Ne Kadar Ödeniyor?

Bu destek kapsamında yapılan ödeme miktarları evdeki kişi sayısına göre değişkenlik göstermektedir.

Kişi sayısına göre ödemeler

1 ve 2 kişinin yaşadığı haneler için 75 kilovatsaat 53,27 TL,

3 kişinin yaşadığı haneler için aylık 100 kilovatsaat 71,02 TL,

4 kişinin yaşadığı haneler için 125 kilovatsaat 88,78 TL,

5 ve daha fazla kişinin yaşadığı haneler için 150 kilovatsaat 106,53 TL.

Elektrik Tüketim Desteği Yardımı için Hangi Şartlar Var?

Yardımı alabilmenin şartları, aile içi kişi başına düşen gelirinizin asgari ücretin 3/1 inden az olması gerekmektedir. Yani şuan ki asgari ücrete göre 701 TL’nin altında olması gerekiyor. 4 kişinin aynı evde yaşadığı bir ailede toplam aylık gelir 2804 TL’nin altındaysa bu destekten faydalanılabilir.

Elektrik Tüketim Desteği Yardımı için Nereye Başvurulur?

Başvurular ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılmaktadır. Devlet tarafından başka sosyal yardım alıyor olmanız bu yardımdan yararlanmanıza engel değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir