Grip Salgınından Korunmak İçin Şifalı Gıdalar


Kış aylarının kendisini hissettirmesiyle birlikte ülke genelinde grip vakalarında büyük bir artış görüldü. Birçok bölgede grip salgını yaşandığı haberleri üzerine herkes bu salgından korunmanın yollarını aramaya başladı. Vücudun gribe karşı savunmasının artırılması ve salgından korunmak amacıyla ne tür gıdalar tüketilmesi gerektiğini Diyetisyen Tuğba Küçük açıkladı.
    
Tüketilen gıdaların çok dikkatli bir şekilde seçilmesi gerektiğini vurgulayan Tuğba Küçük, grip hastalığının oldukça hızlı bir şekilde başkalarına bulaştığı için direncin bu aylarda yükseltilmesi gerektiğini söyledi. Soğuyan havaya vücudun uyum sağlamasının normal havalara nazaran daha fazla enerji harcanmasına sebep olduğunu belirten Küçük fazla enerji harcanmasıyla birlikte hastalıklara karşı vücudun direncinin düştüğünü belirtti.
 

    
Vücuttaki iltihapları ve enfeksiyonları gidermek amacıyla Adaçayı içilmesini tavsiye eden Tuğba Küçük, bunun yanında bağışıklığı artırıcı özelliğiyle bilinen zencefilin de bolca tüketilmesini önerdi. Yemeğin yanına hazırlanan salatada bol miktarda soğan ve sarımsak kullanılmasının da vücut direncini artırmada katkısının olduğunu söyleyen Tuğba Küçük, nar, maydanoz, kuruyemiş, balık ve kivi gibi gıdaların da mümkün olduğunca tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir