Google Nefes ve Nabzımızı Dinleyecek


Google yevmiye yaşamda kullanıcılara destekçi olacak yeni bir aktüellemeyi uygulamaya koydu. Bu ay Pixel telefonlarda Fit uygulamasına kalp ve solunum sürati monitörleri ilave edilecek.

GOOGLE’IN PİXEL TELEFONLARINDA OLACAK


Shiftdelete sitesinde yer alan habere göre; Googleın yeni yayınladığı yeni aktüelleme ile Pixel aygıtlar, kullanıcının göğsünün yükselip alçalmasını izleyerek solunum süratini ve parmak ucundan geçen kanın renk metamorfozunu izleyerek kalp atış süratini ölçmesini sağlıyor. Bu özelliğin sadece kullanıcıların genel sıhhati izlemesine izin vermeyi kastettiğini ve tıbbi gidişatları değerlendiremediğini veya teşhis edemediği belirtiliyor.

Uygulamayı kullanarak solunum süratini bir bireyin dakikada aldığı soluk rakamı ölçmek için, kullanıcılar telefonun ön kamerasını başlarına ve göğsüne doğrultuyor. Kalp atış süratini ölçmek içinse arka kameranın üzerine parmak koymak yeterli oluyor. Googleın uygulamasından alınan kalp atış sürati bilgileri, bir bireyin günlük hayatını sürdürürken kalp atış sürati gibi bir şeyi devamlı olarak izleyebilen giyilebilir bir aygıttan alabileceği okuma cinslerinden daha az detay kapsıyor.

Google Health'in teknik mesulü Jiening Zhan, Pixel telefonlar üzerinde yapılan dahili araştırmalar, solunum sürati özelliğinin hem sıhhat meseleleri olan hem de olmayan şahıslar için dakikada bir solukta doğru olduğunu gösterdi. Kalp atış sürati özelliğinin doğruluğu ise yüzde 2 olarak açıklandı. Bu özellik, muhtelif cilt tiplerine sahip şahıslar üzerinde test edildi ve sarih ve koyu deri için eş bir doğruluğa sahip olduğu ortaya çıktı. Takım, değerlendirmelerinden elde edilen bilgilerle bilimsel bir yazı yayınlamayı tasarlıyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir