Google Kendi Platformunda Yapılan Hata ve Açıklıkları Bulan 662 Kişiye 6. 7 Milyon Dolar Ödül Dağıttı


Google, kendi alanında hata bulan 662 kullanıcıya 6,7 milyon dolar ödül verdi. Amerika Birleşik Devletleri’ne ait olan Google, kendi alanında yapılmış olan hataları bulan kişilere para ödülü verdi. Birçok teknoloji firması böyle uygulamalar yaparak, sistemlerindeki güvenlik hatalarını çok daha çabuk belirlerler. Bu hataların bulunması için ise kişilere para vaat ederek yapmaktadırlar. Bu sayede gözden kaçırılmış olan açıkların daha çabuk kapatılması sağlanmaktadır.

Sosyal Medyada En Çok Konuşulan Konu Oldu

Bu haberin Zdnet’te yayınlanmasından sonra sosyal medyada en fazla gündeme gelen konu olmuştur. Teknoloji şirketlerinden bir tanesi olan Google, geçen yıl yani 2020 senesinde bu konuda herhangi bir hata ya da açık belirleyen kullanıcılara 6,7 milyon dolar (Türk parası ile miktarı yaklaşık 48 milyon TL oluyor) para ödülü dağıttı. Firmalar, para ödülü sayesinde açıklarının daha hızlı şekilde bulunması ve düzeltilmesi konusunda daha seri hareket edebilmeleri için böyle bir yöntem geliştirmişlerdir.

Yine Zdnet’te yayınlanan haberin devamında, Amerika Birleşik Devletleri 'ne ait olan teknoloji firması olan şirket 2020 yılında 62 çeşitli ülkeden 662 kullanıcıya, yaptıkları hataları araştırıp buldukları için bu yardımdan dolayı para hediyesi dağıttı. Bu konu hakkında şirketten bir açıklama geldi. Yapılan araştırmalara göre 2020 senesinde en çok açığı bulunan şirketin bir Google platformu olan Chrome olmuştur.

Google, 2020 Yılında Toplam 2.1 Milyon Dolar Ödemişti

Google, Chrome içerisinde yer alan herhangi bir açık veya hatayı bulmuş kişilere 2020 yılında toplam para 2,1 milyon dolar olarak hesaplanmıştır. Bu sebeple Chrome’u Google uygulamaları içerisinde en fazla para ödülünün verildiği alan oldu. Google, Google pay için toplam 270 bin dolar öderken Android’de bulunan açıkları için 1,74 milyon dolar ödemede bulundu.

Bu sebeple Google şirketi para hediyesi uygulamasını başlattığı günden itibaren toplam olarak 21 milyon dolar ödül verdi. 2 milyon dolar para ödülünü 2015 senesinde ödül veren Google şirketi, 2019 yılında ise açıklarının tespit edilmesi sebebi ile 6,5 milyon dolar para hediyesi vermişti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir