Fahrettin Koca’dan Aşı Açıklaması! İşte Son Liste


Vatandaşlarda büyük bir merak konusu olan ne zaman aşı olacağım konusuna Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıklık getirdi. Şu ana kadar 3.5 milyonun üzerinde aşı yapıldığını belirten Koca 65 yaş üzeri vatandaşlarında aşılama sürecinin başladığını belirtti.

Pandemi döneminin başlamasıyla birlikte bulduğu her fırsatta açıklamalarda bulunan Fahrettin Koca Twetter hesabından da açıklamalarda bulundu. Hesabından yaptığı açıklamalarda aşı sayısına değinen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşılamada  izlenecek yol hakkında da bilg8 verdi.

Şu Ana Kadar 3.5 Milyon Aşı Yapıldı 

Şu ana kadar 3.5 milyonun üzerinde aşı yapıldığını belirten Koca bu sayının büyük bir bölümünü sağlık çalışanlarının oluşturduğunu sözlerine ekledi.  65 yaş üzeri vatandaşlarında aşılama sürecinin başladığını dile getiren Koca bu sayının artarak devam edeceğini de ifadelerine ekledi.

Öğlen saatlerinde Twitter dan yaptığı açıklamada Chp lideri Kemal  Kılıçdaroğlunada teşekkür ederek “Sayın Kemal Kılıçdaroğluna aşı çalışmalarına verdiği destekten dolayı çok teşekkür ediyorum. Tüm vatandaşlarımız aşılanana kadar çalışacağız” mesajını paylaştı. 

İkinci Doz Aşılama Devam Ediyor 

Şimdiye kadar yapılan 3.5 milyon  aşı yapıldı ve 395 binden fazla kişiye de ikinci doz aşılamanın yapıldığı biliniyor. Sağlık çalışanları ve devlet yetkililerine yapılan ilk dozların ardından bu kişilere ikinci dozlar uygulanmaya başlandı. Aşılamada iki doz arası olarak 28 gün belirlenmişti. İlk aşılarını yaptıran sağlık çalışanlarının bu tarihten itibaren 28 gün geçmesiyle birlikte ikinci doz aşılarda  yapılıyor. Daha önce 14 gün olan bu ara 28 gün olarak belirlenmişti.

AB genelinde 2020 sonunda başlayan aşı çalışmalarında yaklaşık 450 milyon nüfusun 18.5 milyonu aşılanmış durumda. Firmaların tedarik sorunu aşı çalışmalarının yavaş ilerlemesine neden olurken AB Komisyonu dağıtımın çok yavaş ilerlemesi konusunda eleştiriliyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir