Facebook Yeni Özelliklerle Yeniden Zirveye Oynuyor


Facebook ve alternatifleri
Tartışmasız dünyanın en büyük sosyal medya platformu olduğu bilinen Facebook geçen her yaşansaeni günde yeni güncelleme ve özelliklerle yeniden kullanıcılarını etkilemek istiyor. Genç kullanıcı oranında büyük ölçüde düşüş yaşandığı bir gerçek, aslında bunun en büyük sebebi; alternatif olarak görülebilecek sosyal medya ağlarının genç kuşağa daha fazla hitap ediyor olması ve her bir sosyal medya platformunun farklı amaçlarda kullanılması.

Gelen yeni özellik “yakın arkadaş”
Geçtiğimiz yıl içerisinde instigrama eklenen yakın arkadaşlar özelliği ile paylaşılan hikayelerin istenildiği taktirde sadece belirlenen yakın arkadaşlara gösterildiğini biliyoruz. Aynı bu özelliği ana uygulama Facebook a da ekleniyor. Bununla birlikte kullanıcıların memnuniyetini artırmayı hedefleyen Facebook, büyük ölçüde kaybettiği genç kullanıcıları yeniden kazanmayı hedefliyor.

Esasında Facebook, kullanıcıları gruplara ayırma ve özel arkadaş listeleri oluşturma gibi pek çok farklı özelliği daha öncelerinde denemiş ancak bu özelliklerle aradığını bulamamış ve çok iyi geri dönüşler alamamıştı. Hal böyle olunca da şirket, aradığı uygulamayı kendi çatısı altında bulunan Instagram’da bulmuş gibi görünüyor.

Facebook’un tüm bu denemelerinden sonraysa Instagram, yaklaşık bir yıl önce bir atılım yaptı ve kim olduğunu asla hatırlayamadığımız karmaşık arkadaş listeleri yapmak yerine, Hikayeler kısmında tek dokunuş ile erişebileceğimiz 'yakın arkadaşlar’ özelliğini getirdi. Sonuç olarak kullanıcılar bu özelliği beğendi ve özelliğin popülerliği her geçen gün giderek arttı.

Sosyal medya devi, bu özelliği yalnızca 'Facebook Hikayeler’ ile sınırlı tutmak da istemiyor. Bu noktada tıpkı Instagram’a son zamanlarda eklendiği gibi Facebook da özelliğin mesajlar üzerinden kullanılması hatta özelliğin yakın arkadaşlarla konum paylaşımı, soru-cevap özelliği ve mesajlaşma gibi pek çok alana da taşınmasını hedefliyor.
Facebook’un şimdilik test aşamasında olan bu özelliği ne zaman uygulamaya ekleyeceği bilinmez ancak kısa bir süre içerisinde geleceğini söylemek mümkün.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir