EYT’li Vatandaşlara Müjdeli Haber! 8 Yıl Erkenden Emekli Olma Fırsatı!

Birçok çalışanın tek amacı olan emekli olmak için devletin sunmuş olduğu şartlar her geçen gün değişiyor. Bu noktada, bilhassa EYT sorununu çözmek isteyen devletimiz insanlara farklı alternatifler sunuyor. Nasıl erken emekli olabilirim sorusu Google’da çok fazla aranmaktadır. Türkiye; vatandaşlarına belirli şartları yerine getirdikleri takdirde sekiz yıl erken emekli olma fırsatı sunmaktadır. Peki, nasıl?

Erken Emekli Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir?

2000 ve 2008 yıllarında çıkan yasalar ile emekli olmak isteyen çalışanların geriye dönük borçlanması ortadan kaldırıldı. Buna ek olarak, emeklilik hesabı yapılırken çalışanların ödemiş olduğu primler son derece önemlidir.

4 Ekim 2000 tarihinden önce Bağ- Kur tescili olan esnafların tescillerini 20 Nisan 1982’ye kadar götürme hakları bulunmaktadır. Bu noktada, Bağ-Kur’lu olarak çalışan kişinin sigorta tescilinin ardından sonraki dönemlerle ilgili vergi kaydının veya şirket ortaklığının bulunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, oda kaydı bulunanlar sigortalarını 22 Mart 1985 tarihine kadar çekebilirler. Bunun yanı sıra, 1 Ekim 2008 tarihinden önce Bağ-Kur tescili bulunanların 4 Ekim 2000 tarihine kadar geçen süreçte vergi mükellefi veya odaya kayıtlı oldukları takdirde Bağ-Kur’larını geriye götürme hakları bulunmaktadır. 

Konuyla alakalı olarak konuşan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken; ekonomik sorunlardan dolayı birçok esnafın geriye dönük borçlanma imkanından faydalanamadığını dile getirdi. Buna ek olarak, esnafların bu konuda yepyeni bir düzenleme talebinde olduklarını ifade etti. Kısaca ifade etmek gerekirse, emeklilik yaşı gelen ancak 2000 yılından önce Bağ-Kur’a kayıt olmayan esnafın oda ve vergi kayıtlarının dikkate alınmasına yönelik bir talep bulunuyor.

2020 yılına dek herhangi bir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ve sanatkarlar vergi ve oda kaydı sayesinde 1 Ekim 2008 tarihinden başlamak şartıyla sigortalı olabilirler. Bu sayede, günümüz itibariyle sekiz yıl kazanabilirler. Bu durumu bir örnekle açıklamak mümkündür. 1 Mayıs 2005 tarihinde vergi mükellefi olarak esnaflığa başlayan ve aynı zamanda vergi kaydı devam eden bir esnaf; bulunduğumuz tarihe kadar Bağ-Kur’a tescil ve kayıt yaptırmadığı takdirde SGK’ya yapmış olduğu başvuru sayesinde 1 Ekim 2008’den itibaren sigortalı olabilir.

Erken emekli olma hususu konusunda dikkate alınan farklı kriterler de bulunmaktadır. Hizmet birleştirmesi bu konuda belirleyici olmaktadır. Çalışanların ne zaman emekli olacaklarının hesaplanması noktasında yapmış oldukları tüm hizmetler dikkate alınmaktadır. Bir başka deyişle, kurumlar arası çalışmalar belirli yöntemlerle birleştirilmektedir. Bu sayede, emekli olunacak kuruma karar verilmektedir.

Günümüzde bazı çalışanlar hem SSK’lı hem Bağ-Kur’lu hem de Emekli Sandığı’na bağlı olarak çalışabilirler. Tüm bu çalışmaların tamamı prim gününü meydana getirmektedir. Çalışmaların birleştirilmesine ek olarak kişinin askerlik veya doğum borçlanması da katılarak ne zaman emekli olacağı ortaya çıkarılmaktadır. Bu sayede, kimsenin hakkı yenmemektedir. Kaynak: Müjde EYTliler 8 Yıl Erken Emekli Olabileceksiniz! İşte Detaylar 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir