Esnafa 40 Bin TL Gelir Kaybı Desteği!


Yeme içme sektöründe faaliyet gösteren esnafa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın imzası ile 40 bin TLye kadar destek onaylandı. Kovid -19 sebebi ile ciro kaybına uğrayan esnafa ödenecek olan destekler, Ticaret Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Bu destekten yararlanabilmek için; işletmenin 2019 ve öncesi faal olarak çalışıyor olması ve 27 Ocak 2021 itibari ile işlerine devam ediyor olması şartı aranıyor. Ayrıca 2019 yılında geliri 3 Milyon Lira ve altında olup, 2020 yılında geliri %50 ve üzerinde azalan işletmeler yararlanabilecek.
gelir kaybı desteği

Gelir kaybı desteği tek seferde ödenecek. Ödeneğin miktarı ise; en az 2 bin TL ile en çok 40 bin TL olabilecek. Verilecek olan destek miktarı 2020 yılında, 2019 yılına göre kaybedilen gelirin %3ü esas alınarak belirlenecek.
ciro kaybı desteği

Fazla veya yersiz ödendiği tespit edilen ciro kaybı desteği ödemeleri, 21/7/1953 tarihli ve 6183 Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümleri uyarınca vergi daireleri tarafından tahsil edilecek.

ciro kaybı desteği resmi gazete

Gelir kaybının başvuru ve uygulama esasları; Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenecek. Faydalanmak isteyen esnafın Ticaret Bakanlığı duruyularını takip etmeleri gerekmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir