Erken Yaşta Kitap Okuma Alışkanlığı Edinme Zekayı Geliştiriyor


Bu yazımızda kitap okuma alışkanlığının üzerinde duracağız. Kitap deyince insanların aklında çok çeşitli betimlemeler oluşur. Kitap bazen en sevdiğin kahve ile bütünleyici şekilde açık havada okunan, bazen uzun yolculuklarda seyahat arkadaşı çoğu zamanda dertleştiğin sıkı bir dosttur. Kimilerinde ise hiç iyi izlenim bırakamamıştır bu güzel dostlar.

Kitap okuma alışkanlığı olmayan biri için kitap kokusu, heyecanla sahafta gezinmek hiçbir şey ifade etmez. Zorunluluk gibi gelir okumak, keşfetmek. Peki sizce de kitap okuma alışkanlığının küçüklüğümüze dayanan bir bağı olabilir mi?

Anne Karnından Bebekliğe

Hep derler halk arasında hamileyken anne ne hissederse bebekte aynısını hisseder diye. Gönüllü kitle üzerinde yapılan bazı araştırmalar bu hipotezi doğrular nitelikte. Nasıl ki anne adayının yediği her yiyecek bebeğe geçiyor, kullanılan zararlı alışkanlıklar bebeğin sağlığını olumsuz etkiliyorsa kitap okumakta aynı şekilde. Bebekle anne karnındayken konuşmak, güzel sözler söylemek, müzik dinletmek ve sesli kitap okumakta bebeği etkiliyor. Ebeveynlere güzel bir çağrı. Kitap okurken bari sesli okuyun da bebeğinizde nasiplensin. Tabi okuyacağınız kitap türünü de doğru seçerek.

Meraklı Minikler İçin Kitap  

Bebekler büyürken sürekli yeni şeyler öğrenme peşindedir. Fark etmişsinizdir belki yeni bir ortama girince gözlerini dört açıp hemen etrafı, kişileri, eşyaları incelemeye başlar. Kitaplar yepyeni bir dünyadır bebekler için. Özellikle bu dönemlerde yazı değil de resim ağırlıklı kitaplar bebeklerin ilgisini çok çeker. Sayfaları çevirmeleri her sayfa da farklı çizimlerle karşılaşması oldukça ilginçtir bebek için. 2-3 yaş aralığında bebeklerinizin oyuncakları içerisinde kitapta bulundurmanız gayet isabetli olacaktır.

Akıl Küplerinin Kitap Sevgisi

Kreş çağında kitaplara olan aşinalık daha da artar. Bu dönemde sizden okunacak yerleri okumanızı isterler. Gittikçe kitaplarla olan yakınlaşma artar. Aile içerisinde kitap okuma alışkanlığı olup olmadığı da kritik öneme sahiptir. Çocuklar oldukça taklitçi davranır bu dönemlerde. Anne babasının abla ve abilerinin kitapla olan bağını gören çocukta heveslenir ve daha da yakınlaşır kitapların gizemli dünyasına. Şimdiden hazırlıklı olun akıllı bıdıkların sorularla dolu sohbetlerine.

En Yakın Arkadaş Kitap

Eskiden beri kitapla olan ilişki büyüyünce de kopmaz. Kitap okumak yeni dünyalara gizli kapılar aralamak, somut olarak yaşayacağımız zamanları hayal dünyamızda gerçekleştirmektir. Kitap kurtları çok iyi bilir kitapçıya girmek rehabilite görevi görür adeta. Sakinleştirici, rahatlatıcı etkisiyle kitap okumak hem insanı geliştiren hem de hayata bakışını, düşünce yapısını, ufkunu olgunlaştıran harika bir seçenektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir