Erken Emeklilik Formülü Geliştirildi! Bunu Yapan Erken Emekli Olabilecek


Çalışan her insanın hayali olan emeklilik, belli bir yaştan sonra kişileri düzenli bir gelir sahibi yaparak rahat bir hayat yaşam sürmelerini sağlayan sistemdir. Mevcut yaş sınırının yanında bazı şartlar kişilere erken emeklilik şartı sunabiliyor. Mevcut bulunan emeklilik yasaları belirli bir yaş ve belirli bir süre pirim ödeme şartı sunuyor. Ancak bazı istisnaları yerine getirerek bu sınırları öne çekmek mümkün olabiliyor. Yasalar kişilerin daha erken olabilmesi için bazı avantajlar sunuyor. Bu şartları yerine getirerek daha erken emekli olabilirsiniz.

Çocuk Sayısı Avantajı 

Kadın çalışanları ilgilendiren bu avantaj, kadınlara çocuk sayıları üzerinden pirim kazanmalarını sağlıyor. 3 çocuk sahibi olan bir kadın borçlanma ile 6 yıl erken emekli olabiliyor. Bu avantajın tek şartı ise çocukların sigorta başlangıç tarihinden önce doğmuş olmalarıdır. Başvuru yapılarak bu imkândan faydalanılabilir.

Askerlik Borçlanması 

Erkek çalışanlara askerlik yaptığı süre kadar prim ve yaş avantajı sunan askerlik borçlanması, kişinin sigorta başlangıç tarihini askerlik süresi kadar öne çekiyor. Erkek çalışanlar sigorta başlangıcı yapmadan önce askerlik görevini yapmış ise askerlik yaptığı süre kadar erken emekli olma avantajı yakalıyor. Böylelikle erkek çalışanlar 1 yıldan 2 yıla kadar erken emekli olma fırsatı yakalıyor. 

1999 Öncesi Sigorta Girişi Olanlar 

9 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta girişi olan çalışanlar 15 yıl sigortalı kalmak ve 3600 günü doldurmak kaydı ile daha fazla çalışmadan emekli olabiliyor. Kadınlarda 58 olan yaş şartı erkeklerde 60 yaştır. 9 Eylül öncesi sigorta girişi olanlar bu imkânlardan faydalanabiliyor. 

Malulen Emeklilik 

Çalışma hayatı içinde iş görebilme gücünü en az yüzde 60 kaybedenler sağlık raporu alarak malulen  emekli olabiliyor. 1800 gün prim ödeme şartı bulunan bu sistem ile iş gücünü kaybedenler emekli olabiliyor. 

Yıpranma Desteği 

Çalışma sürecinde ağır işlerde görev yapan madenciler, gazeteciler, gemi çalışanları, ağır metal ve bazı meslek grupları erken emekli olabiliyor. Ağır işlerde çalışan kişilerin pirim gün sayılarına ekleme yapılarak ve ise giriş tarihleri geriye çekilerek erken emeklilik fırsatı sunuluyor. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir