Erken Emeklilik Fırsatı Geldi! 6 Sene Erkenden Emekli Olabileceksiniz!


Vatandaşların belirli şartlarda maddi anlamda desteklenmesi amacıyla pek çok yardım yapılmaktadır. Bu yardımlar kişilerin durumlarına göre farklılık göstermektedir. Yapılan yardımlardan biri de Kira yardımı ve Taşınma ödemesidir. Sosyal devlet anlayışını benimsemiş tüm devletlerde olduğu gibi temel ihtiyaçlardan biri olan barınma ihtiyacını karşılayamayan bireylere yardımlar yapılmaktadır.

Kişilerin kiralarını ödeyememeleri durumunda bulundukları konutta barınmaları mümkün değildir. Bu durum hem kiracı hem de ev sahibi açısından sorun teşkil etmektedir. Durumun daha büyük sorunlara yol açmaması için devlet kişilere kira yardımı yapmaktadır. Bu yardımlar belirli aralıklarla belirlenen ve yenilenen tutarlara uygun olarak yapılmaktadır.

2020 Yılı için belirlenen kira yardımı tutarı 1150 TL’dir ve bu tutar İstanbul’da yaşayan vatandaşlar için geçerlidir. Üst limit olan bu tutar farklı şehirlerde daha düşük olmaktadır. Ödemeler kişinin yoksulluk durumunun devam ettiği dönem boyunca aylık olarak yapılmaktadır.  

Kira Yardımı Ve Taşınma Desteği Nedir?

Kira yardımı ihtiyaç sahiplerine aylık ve düzenli olarak yapılan ödemelerdir. Bu ödemeler genellikle her dönem yapılsa da bunlara ek olarak bazı özel durumlar için tek seferlik ödemeler de yapılmaktadır. Bu ödemelerden biri de taşınma desteğidir.

Taşınma süreci son derece zahmetli ve masraflı bir süreçtir. Taşınması gereken eşyaların paketlenmesi ve nakliye gibi süreçlerde son derece yüksek tutarlar harcanabilir. Taşınma desteği de adından anlaşılacağı üzere kişinin taşınma sürecindeki giderlerinin bir kısmını ya da tamamını karşılayan ödemedir.

Sosyal devlet anlayışı vatandaşların yetişemedikleri ödemelerinde devletin destek olması ve vatandaşa yardımcı olması durumudur. Toplum içinde huzur ve uyumun olması için vatandaşların temel ihtiyaçlarının eksik kalmaması gerekir. Bu ihtiyaçların tamamlanması için de özellikle salgın ya da doğal afet durumlarında halkın işsiz kalması gibi durumlarda yaşadıkları maddi sıkıntılar desteklenmektedir.

Kira yardımı her yıl enflasyon gibi parametreler de dikkate alınarak belirlenir. Buradaki en önemli nokta ülkenin tüm şehirlerinde kiraların ve alım gücünün farklı olmasıdır. İstanbul gibi büyük illerde kira yardımı en yüksek tutarlara sahip olur ve bunlara tavan tutar demek de yanlış olmaz. Bunun yanında kiraların daha düşük olduğu illerde kira yardımı da daha düşüktür.

Kira Yardımı ve Taşınma Desteğine Başvuru Nasıl Yapılır?

Taşınma desteğinin de kira yardımı gibi şartları bulunmaktadır. Bir bireyin ya da ailenin taşınma desteği alması için ikamet ettikleri taşınmazın kentsel dönüşüme verilmiş olması gerekir. Eski binanın içinde hali hazırda oturan kiracının bu durumda mümkün olduğunca az etkilenmesini sağlamak için devlet kiracıya yeni bir ev bulma ve taşınma gibi masrafları için ödeme yapar.

Taşınma desteği günümüzde 2300 TL’ye kadar olan tutarlarda yapılmaktadır. Bu tutarlar da yine ile bazında değişiklik göstermektedir. Taşınma desteği direkt olarak devlet tarafından verilen bir ödemedir ve SGK ya da E – Devlet üzerinden başvurulur.

Kira yardımı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen bir kampanyadır. Bu nedenle başvuruların da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın il ve ilçelerde bulunan şubelerinden yapılması gerekir.

Buna ek olarak kira yardımı alabilmek için kişinin evinden çıkarıldıktan sonra en geç 1 yıl içinde durumunu belirterek başvuru yapması gerekir. Başvuru formu ve istenen belgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından her yıl güncellenerek açıklanıyor.

Ödemeler Nasıl Yapılıyor?

Ödemeler için farklı ödeme organları kullanılmaktadır. Devlet tarafından yapılan ödemelerde genellikle ödeme PTT tarafından kişiye nakit olarak verilmektedir. Bakanlık tarafından yapılan ödemelerde de PTT kullanılabildiği gibi bazı durumlarda devlet bankalarına da yatırılması mümkündür.

Özellikle düzenli olarak her ay kişiye yapılan ödemelerin bir banka hesabı aracılığıyla yapılması daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle kira yardımının her ay yapılan düzenli ödemeleri banka hesaplarına geçirilmektedir.

Kira Yardımı Yapan Diğer Kurumlar

Taşınma desteği özel bir duruma sahip olan kişilere yapılmaktadır ve devlet tarafından ortaya çıkarılmıştır ancak kira yardımına benzer yardımlar senelerdir gerek devlet gerek farklı kurumlar tarafından yapılmaktadır. Bu yardımlar birçok kişi için kritik öneme sahiptir. Kira yardımı için başvuru yapılabilecek diğer kurumlar:

  • İl ve İlçe Belediyeleri
  • Valilikler
  • Kaymakamlıklar

şeklinde sıralanabilir. Tüm kurumlar başvuru kriterlerini kendileri belirler. Kaynak: Büyük Müjde Geldi! Milyonlarca Aileye 1150 TL Ödeme Yapılacak! Hemen Başvuru Yapın.. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir