Erken Emekli Olmak İsteyen Milyonlarca Vatandaşa Çözüm! Sigortası 1999 Yılından Önce Başlayan Vatandaşlar Dikkatlice Okusun!

1999 yılı öncesi emekli olmak için sigorta başlangıcı yapılmış olması şartı yer alıyor. Bunun dışında SGK yayınladığı şartlar ile erken emeklilik yolu açılacak. Bu şartlara uygun olan kişiler emekli olabilecek. Erken emekli nasıl olur? Erken emeklilik şartları neler? Son dakika haber ve detayları…

Aktif olarak çalışan vatandaşlar emekliye ayrılmak için yaşlarını doldurmayı bekliyorlardı. 3600 gün ve 4500 gün olmak üzere iki farklı durumda emeklilik mümkün olacak. Erken emekli olmak isteyen milyonlarca vatandaş devlet tarafından yapılacak açıklamayı büyük bir heyecanla bekliyordu. Nihayet SGK beklenen açıklamayı yaptı ve Türkiyede 12.8 milyon kişiye ulaştı. Milyonlarca çalışan emekli olacakları günü büyük bir merakla bekliyor ve çalışmadan bir gelir elde etmeyi amaçlıyor. Emeklilik sisteminde sık sık oluşan değişiklikler sebebiyle emekli olmak isteyenler için standart bir durum yer almıyor. Sigorta başlangıç tarihinden pek çok farklı detaya kadar geniş çaplı belirleyici faktörler emeklilikte büyük bir rol oynayacak.SGK Erken Emeklilik Müjdesini Verdi! Artık Hemen Emekli Olacaklar…

3600 gün ile emekli olmak isteyenler artık hemen emekli olabilecek. Bunun için en az 15 yıl çalışmış olma şartı yer alıyor. 4A 4B ve 4C kapsamındakiler prim borçlarının olmaması halinde hemen emekli olabiliyorlar. 

Erken Emeklilik Nasıl Sağlanır?

Erken emekli olmak için önemli birkaç kriter bulunuyor. Bu kriterlerden biri de yaştır. Kadın ve erkeklerde emeklilik yaşı farklı olarak hesaplanıyor. Bu nedenle emekli olmak isteyenler yaşını doldurmuş olmalıdır.

Tüm şartlar sağlanmış olmasına rağmen 1999 yılı öncesi işe başlayan kişiler erken emekli olmak için başvuru yapsa da kabul edilmemektedir. 3600 gününü tamamlamış olarak kabul edilmekte. Bu sebeple 1999 senesi sonrası sigortalı olanlar için daha avantajlı bir durum ortaya çıkmaktadır. Ayrıca daha fazla maaş alabilme şansı da elde edebilirler.Kadınlar emeklilik konusunda erkeklerden çok daha avantajlı olabiliyorlar. 1999 öncesi işe başlayan bir kadın gerekli şartlar oluştuğu takdirde erkeklere göre erken emekli olabiliyor. Bu durumda önemli olan konu yaş şartıdır.

Kadınlarda erken emeklilik 2002 ile 2005 Mayıs ayları arasında şartları karşılayanlar için 52 yaşında emekli olabiliyor. 2005 ve 2008 Mayıs ayları içerisinde emekli olanlar ise 54 yaşında, 2008 ile 2011 Mayıs ayları içinde gerekli şartları oluşturan kadınlar 56 yaşında, 2011 yılı sonrasında gerekli şartlar oluşan kadınlar 58 yaşında emekli olma imkanı elde edebiliyor. Erkeklerde ise bu durum farklı hesaplanmaktadır.

Erkeklerde erken emeklilik oluşması için gerekli şartların oluşması gerekiyor. 3600 prim günü ödemesi tamamlandığı tarihten itibaren emeklilik yaşı hesaplaması yapılır. 2002 ve 2005 yıllarında gerekli şartları oluşturan erkekler 56, 2005-2008 yılları arasında gerekli şartları oluşturan erkekler 57, 2008 ile 2011 yıllarında gerekli şartları oluşturanlar 58 yaşında emekli olabiliyor. 2011 ile 2014 yılları arasında gerekli şartlar oluşan erkekler 59 yaşında emekli oluyor. 2014 yılı sonrasında prim gününü dolduran erkekler 60 yaşında emekli olabilecekler.

Erken Emekli Olma Formülü

Bağ-Kur çalışanları için erken emeklilik Sosyal Güvenlik uzmanları tarafından belirtiliyor. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre 1998 yılı BAĞ-KUR üzerinden prim ödeyen bir çalışan 7285 gün prim elde ederek 13 Mart 2019 tarihinde SSKya geçiş yapıp SSKda 415 gün prim ödemesi yapıp emekli olabilir. Bu çalışan 845 gün daha prim ödeyerek SSK primini 1260 gün yaptığı takdirde SSKdan emekli olabilir. Buna bağlı olarak şartlarda değişecektir. Bu çalışanın emekli olması için 25 yıl sigorta süresi gerekiyor ve 5900 prim ödeme süresi ile 57 yaş şartı yer alıyor. Bu şekilde bu kişi 57 yaşında emeklilik şansı elde edebiliyor.

Yine aynı kişinin durumunu incelediğimizde 845 günlük prim süresi dolduktan sonra istifa etmiş olsa dahi yine 57 yaşında emekli olma imkanı elde edebiliyor. Ancak bu durumda askerlik borçlanması yapabilir mi?

485 günlük bir borçlanma yaptığı takdirde emeklilik yaşı 56’ya düşer.Erkeklerde askerlik borçlanması ve kadınlarda doğum borçlanması erken emekliliğe imkan tanıyan avantajlardır. Her doğum için ayrı borçlanma yapabilen kadınlar erkeklerden bu konuda da daha avantajlı oluyorlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir