Erken Emekli Olmak Herkesin Hakkı! 6 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Peki Ama Nasıl?

Ülkemizin genelinde en çok araştırılan ve bu konular hakkında çok detaylı yazılar bulunmayan konulardan bir tanesi de erken emekliliktir. Çok uzun yıllar ülkemize katkıda bulunan, üretim görev üstlenen, bir iş yerinde çalışıp prim ve yaş şartını dolduran herkes SSK, Bağ-Kur ya da emekli sandığı üzerinden emekli olup, emekli maaşı ücretlerini talep edebiliyorlar. Günümüzde ise bir an önce emekli olmak isteyen vatandaşlarımız sürekli erken emekli olma yollarını araştırıyorlar.

Ülkemizde SSK, Bağ-Kur ya da emekli sandığı üzerinden emekli olabilen  pek çok vatandaş bulunmaktadır. Bunların yanı sıra günümüzde en çok yaşanan sorunlardan bir diğeri ise yaşını doldurmuş vatandaşlarımızın prim günlerinin eksik olması veya primi dolduran vatandaşlarımızın yaşını doldurmamış olmasıdır. Prim gününü doldurmuş fakat yaşını doldurmamış vatandaşlar için çok az şey yapılsa da, yaşını doldurmuş prim günleri eksik olan vatandaşlar için pek çok avantaj vardır

Ülkemizde milyonlarca insan çalışmaktadır. Bu insanların çalışmasındaki temel amaç ise ilerleyen zamanlarda, yaşlandıklarında kendileri için refah seviyesi yüksek bir yaşam kurmaktır. Bunun yanı sıra insanlar çok uzun yıllar çalışmadan, yaşlanmadan da emekli olmak istemektedir. Burada ise karşımıza ya prim eksikliği ya da yaş şartı nedeni ile iki sorun çıkmaktadır. Daha çok yaş şartını yerine getirmiş prim şartı dolmamış insanlara hak tanınmaktadır. Bunlar yıpranma hakkı, askerlik borçlanması, doğum borçlanması gibi pek çok büyük etkendir. Özellikle kadınlar doğum borçlanması ile 6 yıl, erkekler askerlik borçlanması ile 1 yıla varan erken emeklilik sahibi olabiliyorlar. 

Yıpranma Hakkı Nedir? Nasıl Hesaplanır? Kimleri Kapsar?

Yıpranma hakkı çalışma koşulları ağır olan mesleklerde çalışan insanların, daha erken emekli olabilmeleri için verilmiş bir haktır. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda bu hak filli hizmet zammı olarak da geçmektedir. İnsanların diğer mesleklere göre daha yoğun bir tempo ile çalıştığı veya bedenen daha çok yorulduğu işlerde geçerlidir. Peki bu yoğun işler nelerdir? Kaç gün yıpranma payı verilmektedir? Gelin bunlara bakalım

Yıpranma hakkı

  • Kurşun ve arsenik fabrikasında çalışan işçilere 60-90 gün
  • Cam fabrika ve atölye işlerinde çalışan işçilere 60 gün
  • Cıva üretiminde çalışan işçilere 90 gün
  • Çimento fabrikasında çalışan işçilere 60 gün
  • Alüminyum fabrikalarında çalışan işçilere 60 gün
  • Demir ve çelik fabrikalarında çalışan işçilere 90 gün
  • Döküm fabrikalarında çalışan işçilere 60 gün
  • Asit üretimi yapan fabrikalarda çalışan işçilere 90-180 gün
  • Madenlerde yer altında çalışan işçilere ise 180 gün

Yukarıda da olduğu gibi oldukça zor ve insan gücü isteyen işlerin sunduğu bir avantajdır. Bunlar haricinde çoğu yerde de yıpranma hakkı geçerli olacaktır. Çalıştığınız iş hakkında detaylı bilgi edinerek yıpranma hakkı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.Peki yıpranma hakkı nasıl hesaplanır?Fiili hizmet zammı bünyesinde çalışan işçilere ve fiili hizmet zammı hakkına sahip olan kişilere yılda ayrı olarak fiili hizmet zammı eklenir. Örneğin her yıl 90 gün fiili hizmet zammı eklenen bir kişi yılda 12 ay değil 15 ay çalışmış gibi gösterilir.

Mesleklerde her yıl 360 iş günü olarak kabul edilen çalışma günlerine 60 ila 180 gün arasında fiili hizmet zammı eklenince insanlar 420 ila 540 gün çalışmış gibi prim ödeme günü dikkate alınmaktadır.

Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır?

Doğum borçlanması çalışan emekçi kadınların doğum yaptıktan sonra iş yerine devam edemediği, diğer çalışanlardan geri kalmaması için sağlanan bir avantajdır. Doğum borçlanması kadınlar için çok önemli bir erken emeklilik müjdesidir. 2014 yılında yapılan değişiklik sayesinde 2 çocuğa kadar olan doğum borçlanması 3 çocuğa çıkartılmış olup, 3 defa doğum yapan bir kadının 2 bin 160 güne kadar borçlanma hakkına sahiptir. Ancak bunun yanında her doğum borçlanması erken emeklilik anlamına gelmemektedir.

Devletin anne adaylarına kolaylık sağladığı doğum borçlanması, emeklilik yaşını doldurmuş fakat primleri de sıkıntı çeken kadınlara olanak sağlamaktadır.

Erken yaşta sigortalı olan, çalışma hayatına genç yaşta başlayan kadınlar için büyük bir avantajdır. Bu avantaj ile pek çok kadın daha az iş günü sarf ederek veya eksik primlerini doldurarak birçok kolaylıktan yararlanılmıştır.

Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?

Askerlik borçlanması askere giden kişilerin emeklilikleri konusunda sunulmuş bir olanaktır. Bu durum emeklilik yaşı için çok büyük bir öneme sahiptir. Askeri borçlanmanın şartlarından bir tanesi ise askerliği er ya da erbaş olarak yapmaktadır. Askerlik borçlanması kişinin askerde kaldığı süre zarfında hesaplanmaktadır. 2020 yılının askerlik borçlanması asgari ücret 2.943 Türk lirası olduğundan en düşük borçlanma 941.76 Türk lirasından başlayıp 7.006 Türk lirasına kadar ulaşmaktadır. Normalde 25 yıl sigorta, 58 yaş ve 5975 günden emekli olan bir asker, askerlik borçlanması ile 15 yıl sigorta ve 3600 günle 60 yaşında emekli olabilir. Askerlere yönelik sağlanan bu avantaj pek çok insan tarafından da tercih edilmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir