Emeklileri Sevindiren Haber! Emekli Maaşınız Arttırabilir ve Kira Yardımından Faydalanabilirsiniz!

Çalışan çoğu insanın ilk düşüncesi: ne zaman emekli olacağım? Sorusu, ardından ise asıl akla gelen kuşkusuz “Kaç TL maaş alacağım?” oluyor. Ne zaman emekli olacağınız sizin iş hayatınıza başlama tarihiniz ve yaşınız olurken, ikinci soru için ise birden fazla seçeneğiniz mevcut.

Borçlanma Hakkı

“Borçlanma Hakkı” adlı bu işlem, yurt dışında ikamet eden vatandaşlar, askerlik yapan erkekler, ve doğum yapan kadınlar için uygulanıyor. Bu işlemi yaparken ise kişilerin çok dikkatli olunması gerekiyor. 2000 senesinden önceki bir dönemi borçlanma gibi bir opsiyonunuz var ise, mutlaka öncelikle bundan yararlanmalısınız. Bütçeniz geniş ise, tavandan da  borçlanabilmeniz bir seçenek. Önemli olan mevzu, borçlanma işlemini yapan vatandaşların maaşlarında %70 gibi bir artış görülüyor. 

Yaş Kriteri Önemli

Aylığınız hesaplanırken öncelikle 2000 senesi ve öncesindeki çalışmalarınıza bakılıyor. Yalnız prim ve kazanç önde tutulmuyor, ayrıca yaşınız da alacağınız meblağı büyük ölçüde etkiliyor. Kadınlar için – 50, Erkekler için ise  – 55 olmak üzere, bu yaşın ardından çalışılan her yıl için emekli maaşınız %1 artıyor. Örneğin, 55 yaşında bir kadının aylığı emekli olduktan sonra %5 daha yüksek bağlanır, bu kadın 60 yaşına geldiğinde bu oran %10’a çıkar.

SSK Mı BAĞ-KUR Mu?

Emeklilikte her zaman daha avantajlı görünen SSK kurumu oluyor. Bundan ötürü BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçen kişi sayısı çok. Ki eğer 2000 senesinden önce kayıtlı BAĞ-KUR’dan SSK’ya geçenler için emekli maaşı %15-%20 oranlarında daha yüksek oluyor.

Hizmet Tespit Davası

Çalışmış olduğunuz iş yerinde sigortanız size sağlanmamışsa, geç yapıldı ise veya maaşınız SGK’ya doğru bir şekilde kaydedilmemişse, “hizmet tespit davası” açma hakkınız var. Bu yönde haksızlık edilen vatandaşların aylığı daha düşük oluyor.

Ek İşinizi Dahil Edin

Ek işleri bulunan ve bu çoğu ek işlerde sigortasız olarak çalışan çok kişi bulunuyor. Fakat çoğu kişinin bilmediği bir diğer husus, eğer ikinci sigortanızın primi ödenirse, SGK’ya bildirilen meblağ artıyor ve böylece emekli maaşınız da yükselmiş oluyor.

SGK’yı Mutlaka Bilgilendirin

Örneğin 2.000TL ile çalışan bir kişinin ek iş maaşı da 1.000TL olsun. Bu ek işle beraber kişinin emekli aylığı %50 artacaktır. Ek işinizi de SGK’ya bildirerek, bu artışı emekli maaşınızda sağlayabilirsiniz.

Baktığınız Kişileri Belirtin

Emeklilik başvurunuzu yaparken, size verilmiş olan 'tahsis formu’ kağıdına bakmakta yükümlü bulunduğunuz kişiler hanesine 'çocuk’ 'eş’ gibi yakınlarınızı eklediğiniz taktirde, maaşınızı arttıracak bir diğer etken de bu olacaktır.

Prim, İkramiye ve Kira Yardımı

Sizin aylık maaşınız, emekli maaşınızı en çok etkileyecek faktörlerden birisi oluyor elbette. Bu nedenle gerçek maaşınızın bordroda olmasına çok titizlik göstermelisiniz. Asgari ücret ile yetinmeyin. Ayrıca eğer kira, ikramiye gibi nakit ödemeleriniz mevcut ise, brüt kazancınıza bu gibi şeyleri de eklemeyi sakın unutmayın.

Tavandan Bildiren Kazanıyor

İster BAĞ-KUR, ister SSK’lı olun, geçtiğimiz 3.5 yılda SGK’ya tavandan (22.000₺ – 72.5₺’dan) kazanç bildirdiğiniz taktirde, (geçmişte hep asgari ücret yatırılmış olsa da) tavandan bildirdiğiniz her ay başına 10-15 ₺ gibi bir meblağ maaşınıza eklenecektir. 3.5 yılda tavan maaşını bildirenlerin maaşlarında 700-800₺ civarında bir artış görüldüğünü söyleyebiliriz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir