Emekli Vatandaşlar Haciz ve Vergiden Muaf Tutulacak! Emeklinin Sahip Olduğu Fırsatlar!

Emeklilere müjde niteliği taşıyan bir haber yayınlandı. Emekliler için belirli şartlar oluştuğu takdirde maaşlarına kendi rızası olmadan haciz gelmeyecek. Vergi kesintisi oluşmayacak. İşte emeklilerin maaş durumları ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri…

Ülkemizde 12.8 milyon emekli bulunuyor ve emekli vatandaş adına yasalar farklı ayrıcalıklar oluşturuyor. Özellikle vergi konusunda emeklilerin muaf tutulan bazı alanları olduğu bilinmektedir. Emlak vergisi belirli bir metrekareden oluşan evler için alınmamaktadır. Emekli maaşlarından başka bir geliri olmayan emekliler vergi muafiyeti sağlayabilirler.

İş ve Metrekare Şartı! 

Emekli Sandığı SSK ve Bağ-Kur emeklileri maaşlarını başka bir gelirleri olmadığını taahhüt ediyorlarsa ve brüt 200 metrekareyi geçen bir evleri bulunmuyorsa tek konutları için ödeme yapmaları söz konusu olmuyor. Emekli olmalarının ardından başka bir işyerinde çalışanlar emekliler adına vergi ödemesi yapılıyor. Ancak bankalarda olan bu para nedeniyle emeklinin kazançları söz konusu olmuyordu ve emekliler bu durumdan da muaf olabilecekler işi dolayısı ile ölüm aylığı alan kişilerde emlak vergisi ödemeyecek.

5 Yıllık İade

Emekliler il ya da ilçe belediyelerinin gidip konutlar ile alakalı ve yanlarda bulundukları takdirde ve emekli olduklarını bildirdiklerini de emeklilerin emlak vergisi ödemesine karşı vergilerin sıfıra düşürülmesi mümkün olacak. Geçmiş zamanlar içinde emlak vergisi ödeyenler özellikle 5 yıl geriye dönük bu ödemeleri geri alma hakkına sahip olacaklar.

Takip Bulunanlara İçin İtiraz Hakkı

SGKdan alınacak nafaka dışında maaşlar adına uygulanması söz konusu olacak haciz işlemleri gerçekleştirilmiyor. Fakat emeklilerin izni olduğu takdirde haciz uygulama yöntemleri yerine icra dairelerinde yazılı bir şekilde rızaları olmadığı takdirde talepler arz edilecek ve icra takibi başlatılmış olursa itiraz etme şartı gerekiyor. Bu durumda emekliler hacizden kurtulabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir