Elektrik Faturası Desteği Alarak 200 TL’ye Kadar Destek Alın! Faturanızı Devlet Ödesin

Aile Bakanlığı katkısıyla vatandaşa sağlanan desteklerden biri de fatura yardımıdır. PTT üzerinden ödenen elektrik faturası desteği şartlara uygun olan tüm vatandaşlar için sağlanacak. Pandemi süreci sırasında oluşan ekonomik kriz nedeniyle Türkiyede nakit akışı zayıfladı ancak ekonomik açıdan sıkıntın yaşayan dar gelirli aileler yalnız bırakılmadı. Devlet tarafından vatandaşa pek çok destek sağlanıyor. Bu destekler arasında fatura desteği yer alıyor. Peki, elektrik fatura desteği nasıl alınır ve kimlere verili?

Elektrik Fatura Desteği

Bakanlık tarafından hane başına değil hanede yaşayan kişi başına olarak elektrik tüketim desteği veriliyor. Kişinin yardımdan yararlanabilmesi için öncelikle Sosyal Yardımlaşma Vakfı’na gidip kayıt yaptırması gerekiyor. Bunun ardından T.C. kimlik numarasının olduğu kimlik kartı veya nüfus cüzdan belgesi ile birlikte faturasını alıp PTT şubesine giderek bilgilerin teyit etmesini sağlamaktadır. Böylece fatura bilgilerini üretilmesi ile PTT tarafından sorgulama yapılır ve olumlu dönüş sağlandığı takdirde fatura yardımı yapılır. Fatura yardımı PTTden maddi şekilde yapılmamaktadır. İlgili fatura yardımında yapılan faturadan miktar düşünülmektedir. Belirlenen miktarın üzerindeki faturalar için fark vatandaş tarafından ödeniyor.

Elektrik Faturası Desteği Almak İçin Gerekli Koşullar

Başvurusu yapan vatandaşların bağlı olduğu Sosyal Hizmetler Müdürlüğü başvurusunu bizzat yapması gerekmektedir. Muhtarlıklardan alınan muhtaçlık belgesi yardım başvurusu için olumlu etki oluşturuyor 

Başvuru için gerekli belgeler;

  • Başvuru dilekçesi,
  • Aile fertlerinin kimlik fotokopisi
  • Güncel bir adet elektrik faturası gerekiyor.

Elektrik faturası yardımı hesaplaması hanede yaşayan kişi sayısına göre yapılıyor.

  • Bir veya iki kişilik hane için aylık 40 TL
  • Üç kişilik hane için aylık 53 TL
  • Dört kişilik hane için 67 TL
  • Beş ve üzerindeki kişi sayısındaki aileler için 80 TL elektrik fatura desteği yapılmaktadır.

Kronik hasta olup evinde tıbbi cihaz kullanan vatandaşlar için ise 200 TL’ye kadar yardım yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir