Elazığ depreminde ölü sayısı 39’a yükseldi


Geçtiğimiz Cuma akşamı meydana gelen ve ülkeyi yasa boğan Elazığ depreminde bilanço gün geçtikçe kabarıyor. Kurtarma çalışmalarının aralıksız olarak sürdüğü Elazığ’da şu ana kadar cansız bedenine ulaşılan kişi sayısının 39’a ulaştığı açıklandı.

Şehir genelinde çöken binalardaki enkaz çalışmalarında sona doğru geliniyor. Soğuğun ortasında evsiz kalan vatandaşların çektiği mağduriyeti yan sıra, hala ölü ya da diri olarak ulaşılamayan 2 kişinin çöken Dilek Apartman enkazındaki arama çalışmaları sürüyor. Bunun yanında bir başka enkazda da her ihtimale karşı ekipler sismik dinlemeler yapmayı sürdürüyor.

AFAD tarafından yapılan açıklamada kurtarma çalışmalarında enkazın altından 45 kişinin de sağ olarak kurtarıldığı belirtildi. Enkazın altında kalan kimilerinin kendilerine cep telefonundan ulaştığı, kimilerinin ise enkazın altından sesini duyurarak kurtarıldığı belirtildi. Arama kurtarma çalışmalarında sağ olarak enkazdan çıkarılan bazı kişilerin gün yüzüne çıkma anı kameralara yansıdı.

Üst Üste Yardım Kampanyaları Düzenleniyor

Ülkenin dört bir yanında Elazığ’da evsiz kalan depremzedeler için yardım kampanyaları düzenleniyor. Çok sayıda erzak, mont ve battaniye yardımının bölgeye götürülmesinin dışında birçok sporcu, ünlü ve iş adamından da yüksek sayıda bölgeye yardım gönderildiği biliniyor. Son olarak dün akşam TV 8 ekranlarında düzenlenen bağış kampanyasında Acun Ilıcalı’nın önderliğinde 51 milyon lira toplanarak büyük bir rekora da imza atıldı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir