Efsane Cuma’da Satış Rekoru Kıran Ürünler Açıklandı


Tüm dünyada kutlanan Kara Cuma’nın ülkemizde de benzer bir şekilde kutlanmasıyla birlikte geçtiğimiz hafta online alışveriş rekoru kırıldı. Ünlü markaların ve dijital alışveriş platformlarının yaptığı kampanyalardan faydalanmak isteyen milyonlarca insan adeta alışverişe doydu.
    
Ülkemizde farklı isimlerle kutlanan bu gün genellikle bir haftaya yayılacak şekilde kutlandı. Hafta boyunca yapılan alışverişlerde internetten satın alınan ürünlerin cirosunun 5 milyar lira, bizzat mağazalardan yapılan satışların ise toplamda 1 milyar liraya ulaştığı açıklandı. Kara Cuma indirimlerinin mucidi olan Amerika’da ise rakamın 7.4 milyar dolar olduğu açıklandı.

EN ÇOK RAĞBET GÖREN ÜRÜN
    
Oldukça cömert bir şekilde yapılan indirimlerle birlikte vatandaşların en çok yöneldikleri ürünlerin başında elektronik sektörü geldi. Özellikle laptop, dijital ses cihazları ve televizyon gibi ürünlerin en çok rağbet gören ürünler olduğunun altı çizildi. Elektronik ürünlerinden sonra en fazla tercih edilen eşyalar ise ev eşyaları ve kıyafetler oldu. 
    
Cuma indirimleri sadece alışverişlerle değil, yaşanan bazı olaylarla da medyada kendisine yer buldu. Ülke çapında gereksiz alışverişlerle ilgili farkındalık amacıyla bazı aktivistler meydanlarda Yeşil Cuma kampanyaları düzenledi ve insanların yeni eşya almak yerine kullanmadıkları eşyaları birbirleriyle takas etmesi teşvik edildi. Amerika’da ise en büyük alışveriş şirketi Amazon çalışanları Kara Cuma günü yaptıkları iş yükünün katlanması sebebiyle maaşlarına özel bir zam isteyerek grev yaptı.
    
Efsane Cuma haftasıyla ilgili bazı dudak uçuklatan istatistikler de paylaşıldı. Alınan bilgilere göre geçtiğimiz yılın aynı haftasında 1,5 milyonun biraz üzerinde satış gerçekleşmişti. Bu yıl ise bu rakamın 2.26 milyona ulaştığı görüldü. Alışveriş yapan vatandaşların en çok tercih ettiği saat dilimi ise Perşembeyi cumaya bağlayan gece 00.00 ile 01.00 arası oldu. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir