Düşük Peşinatla Ev Almak İsteyenler Dikkat! TOKİ’den Asgari Ücretliye, Dar Gelirli ve İşçi Vatandaşlara Ev Sahibi Olma Fırsatı!

TOKİ dar ve orta gelirli aileler için çekilişsiz kurasız uygun fiyatlı yüzlerce konutu satışa çıkardı. Uygun fiyatlı konut satışı için başvuru yapacaklar yüzde 15 tutarında peşinat ödedikleri takdirde aylık kira öder gibi ev sahibi olabilecekler. Ayrıca çekilişsiz kurasız konut satın alma imkanı da sağlanacak. Toplu Konut idaresinden ikamete göre satış başvurusu yapabilmek mümkün.  TOKİ açık satış için son dakika haberler…

TOKİ açık satış duyurusunda bulundu ve kurumsal internet sayfası üzerinden TOKİden ev alacak vatandaşlar hangi şartlara sahip olmaları gerektiği konusunda bilgi aldı. TOKİden bu şartların tamamlanması halinde dar ve orta gelirli aileler konut sahibi olma imkanı elde edilecek. Ancak bazı şartlar bulunuyor ve bu şartlardan biri de ikamet şartı olacak. İkamet şartının konut satışının yanında açık satışlarda da uygulanıp uygulanmadığı merak ediliyor.

TOKİ Başkanlığı’ndan ilan edilen satışların tamamı açık konut satışı olacak ve kura ile belirlenmeyecek. Bu nedenle yalnızca başvuranların başvuru önceliği baz alınacak. Bir miktar peşinat ve geri kalan tutar için belirli bir süre taksit ödemesi ile konut satışı yapılacak.

TOKİ Satışları İki Şekilde Gerçekleştiriyor!Alt gelir grubu konut satışı ve orta gelir grubu konut satışı olmak üzere TOKİ Başkanlığı’ndan konut satışına ait alt gelir grubu için satışlarda ikamet önemli bir yer tutuyor. Orta gelir grubunda ise konut satın almak isteyen vatandaşların ikamet şartı yer almıyor.

13 Şehirde Konut Satışı Yapılacak!

TOKİ tarafından 13 şehirde satış yapılacak. Konut satışında 1+1, 2+1, 3+1 ve konut satış ilanı bulunan toplam 13 şehirde kuralsız ve çekilişsiz satış gerçekleştirilecek. Bu şehirlerin başında Ankara geliyor. Ankaranın farklı ilçelerinde yer alan projelerden hem alt gelir grubu hem de orta gelir grubundan özel konut satışları yapılacak.

Satış ilanı bulunan diğer şehirler Bursa, Afyonkarahisar, Denizli, Ankara, Çorum, Aksaray, Hatay, Kastamonu, Mersin, Kars, Rize, Zonguldak ve Tokat illeri yer alıyor.

Peşinat Ve Taksit Seçenekleri

TOKİ açık konut satışında vatandaş için en önemli olan kolay ödemeli seçenekler sağlıyor olmasıdır. Vatandaşlar bu projede konut aldıklarında bir miktar peşinat ödemesi yapıyor ve geri kalan tutarı kira öder gibi ödüyorlar. Konut projelerine göre rakamlar değişirken %10 peşinat uygulaması devam ediyor. Bu ara bazı konutlar için yüzde 25e kadar çıkabilmektedir. İlanlarda en düşük peşinat ödemesi 14.000 TL olarak belirlendi.

TOKİden Ev Almak İçin İkamet ŞartıTOKİden satışa çıkarılan alt ve orta gelir grubuna ait konut satışlarında vatandaşların satışa çıkarılan konutlarla aynı şehirde yaşıyor olmaları şartı bulunuyor. Kurum tarafından bazı zamanlarda yayımlanan açık konut satışlarında ise bu durum değişiyor. Açık satış konutlarında genel olarak ikamet şartı bulunmuyor ve bu satışlarda özel koşullar talep ediliyor. TOKİ Başkanlığı bu satışlar için uygulanan şartları açıklıyor.

TOKİ’nin İkamet Açıklaması

TOKİ Başkanlığı ikamet konusu ile alakalı olarak kuralı satışlarda veya alt gelir projelerinde ikamet veya nüfusa kayıtlı olma şartının arandığını belirtti. Açık satışlarda genel olarak ikamet veya nüfusa kayıt olma şartı aranmadığını belirtiyor. Proje durumlarına göre bazen bu şartlar değişebilmektedir. İlgili projeler ile duyurularla bu bilgiler detaylı olarak paylaşılmaktadır.

TOKİ Konut Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Açık satış yöntemi ile çekilişsiz ve kurasız satış gerçekleştirilecek. Konut başvurusu Halkbank ve Ziraat Bankası şubeleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Başvurular her ilde farklı tarihlerle yapılıyor ve en son tarih 31 Aralık olarak biliniyor. Alıcılar açık satış başlatılan gün itibariyle yüzde 10, 12, 15 ve yüzde 25 peşinat seçeneklerinden yararlanabilir. 96 ay, 108 ay, 120 ay, 144 ay, 180 ay ve 240 aya kadar vade seçeneklerinden yararlanarak ev sahibi olabilirler.

TOKİ Başvurusu İçin Gerekenler

TOKİ başvurusunda bulunacak vatandaşların;18 yaşından büyük olmasıTürk vatandaşı olmasıBaşvuru esnasında fotoğraflı nüfus cüzdanıVatandaşlık kimlik veya Vergi sicil numarası ibraz etmesi gerekiyor.

TOKİden İllerdeki Konut Fiyatları

TOKİ Ankaranın Mamak ilçesinde 86 konut için 260.000 TL fiyat açıkladı. 30 Aralık’a kadar başvuru yapılacak. Konut için taksit tutarı 1.087 lira olarak belirtiliyor.

Bingöl merkezde İnönü Mahallesinde 1 TOKİ konutu için başlangıç fiyatı 240 bin TL olarak belirlenmiş ve taksit tutarı 1.003 TL olarak talep edilmektedir.

Denizli ve ilçelerinde 201 adet TOKİ konutu için 120.000 TL satış fiyatı talep edilmekte. Kuralsız satış gerçekleştirilmekte ve taksit tutarı sadece 420 TL’den başlamaktadır.

Kars Sarıkamış Erenler Tepe Mahallesi 5 konut için 185 bin TLden başlayan fiyatlar aralığında satışlar sürüyor. Taksitler 825 TLden başlıyor.

Karabük Eflani Çebiler Mahallesinde 16 konut için 240.000 TL başlangıç fiyatı olarak talep ediliyor ve konut taksitleri 415 lira olarak belirtiliyor.

Mersin Gülnar Akdeniz Mahallesinde 39 konut için 419 liradan başlayan taksit seçeneği ile 125.760 liradan konut satışı sürüyor.

Sivas Merkez Yenimahalle de 17 konut satışa sunulacak ve 146.000 lira ilk satış fiyatı olarak belirlenmiştir. 30 Eylüle kadar başvuru yapılabilecek ve konutların taksitleri 610 TLden başlayacak.

Samsun Vezirköprü Nalbantlı Mahallesi 8 konut için 256.000 TL açık satış gerçekleştiriyor. Başlangıç taksit tutarı ise 1.280 TL olarak belirlenmiş.

Tokat Merkez Dedeli Mahallesinde 27 konuta 165 bin TLye ilk satış fiyatı belirlenmiş olup 31 Aralık’a kadar başvuru yapılabilecek. En düşük tutar ise 691 TL olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir