Dünya Merkez Bankaları Birbiri Ardına Dijital Para Birimi Projelerini Açıklıyor


Dünyanın hızla dönüşüm etkisi bu sefer ekonomi tarafında yer aldı. Piyasaya şu an yeni bir para birimi olarak çıkması beklenen dijital para tüm dünyada konuşuluyor. İlk önce Çin tarafından çalışmalarına başlanılan dijital para ilerleyen dönemlerde yeni bir para birimi olarak ortaya çıkması bekleniyor.

Dünya Merkez Bankası açısından bakılırsa büyük oran dijital para üzerine yoğunlaşmış durumda. Ülkemizde dijital para konusu üzerine baktığımızda ise, gelecek zamanda Türk parasının dijital hali ve diğer para birimlerinde dijitalleşmeyi görmek an meselesidir.

Merkez Bankaları Konu Üzerine Çalışıyor
Çalışmaların çok öncesinden başlandığı fakat Corona sebebiyle biraz geri plana atılan dijital para birimi çalışmaları durumların hafiflemesiyle tekrar başlamış durumda. Çin’in ilk adımı atmasıyla diğer ülkler de çalışmaya başladı.

2021 yılının önemli başlangıçlarından olan dijital para birimi yeni dönemin ilk çalışmaları arasında yer alıyor. Daha çok Avrupa ülkeleri bu duruma yaygınlık gösterirken ortadaki rekabete diğer hatrı sayılır ülkelerde girecek. Bu dijital para birimi ilerleyen dönemlerde bütün merkez bankaları tarafından kullanımı bekleniyor.

Dijital Para Dönemi
Kripto para, bitcoin gibi sanal para birimleri iş adamları ve piyasada yer alan kişilerce konuşulurken ortaya bir yenisi daha çıkmış durumda ve bu da dijital para. Araştırmalara göre, önümüzdeki birkaç yıl içinde merkez bankası tarafından dijital para kullanımı konuşulurken buna karşı olarak bitcoin gibi sanal paralara temkinli yaklaşılıyor.

Bir başka araştırma sonucunda ise bitcoin ve kripto para konusunda değer artışının doları olumsuz yönde etkilediği konuşuldu. Buna dayanarak kripto paranın önemi vurgulandı. Dijital para dönüşümlerinde dünyanın büyük çoğunluğu ilgi ve duyarak yaklaştığı için kısa sürede kullanımı yaygınlaşacak. Ve ülkemizde de kullanımı bekleniyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir