Dolar Son Ayların En Düşük Seviyesine İndi! İşte Güncel Tutarlar


Bir zamanların  en popüler yatırım aracı olan dolar uzun bir aradan sonra 7 liradan da aşağı düştü. Son 6 ay seviyesinin en düşük rakamı olan 6,99 seviyelerine inen dolar kurunun, daha ne kadar düşeceği yatırımcı tarafından merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğanın ekonomi açıklamaları ile başlayan ve Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvanın  piyasa yanlısı  açıklamaları ile değer kazanan Türk Lirasının değer kazancı sürüyor.

Bu yükselişe Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci  Ağbalın da piyasa hakkında olumlu açıklamaları da etkili oldu. Türk Lirasının değer kazanmasıyla birlikte 7 liranın altına düşen dolar, pandemi döneminde oluşan kısıtlamaların alt seviyelere çekilmesiyle birlikte daha da düşecek gibi tahmin ediliyor. Salgın döneminde alınan tedbirlerin, normalleşme kapsamında uygulamadan kaldırılmasıyla ve iletişim kanallarının etkili kullanılması ile Türk Lirası değer kazanma sürecini devam ettiriyor.

Son 6 Ayın En Düşük Seviyesi 

Geçen senenin son aylarında tarihi zirveye ulaşarak 8,58 seviyelerini gören dolar kuru, yapılan açıklamalar ve ekonomi yönetiminin doğru adımları ile bugün 7 liranın altına inerek son 6 ayın en düşük seviyelerine indi. Haftaya düşüş ile başlayan dolar,  6,99 seviyesinde açılış yaptı. Kasım döneminden sonra yüzde 18 değer kaybeden dolar, uzun bir aradan sonra rekor bir düşüş kaydetti.

Yatırımcı ve analistlerin yorumuna göre TCMBnin sıkı para politikasına devam etmesi, fiyat istikrarında atılan adımlar ve hükümet tarafından açıklanan ekonomik ve hukuk reformlarının Türk Lirasına olan sempatiyi arttırdığı belirtildi. Euro ise 9,72 seviyelerine geriledi.

Yatırımcıların Yorumları 

Uzun bir aradan sonra 7 liranın altına düşen dolar hakkında yatırımcı ve uzmanlar görüşlerini belirtti. 7,10 seviyesinin altına düşmesi halinde 6,85 seviyelerinin görülebileceğini belirten uzmanlar,  olası bir 7,30 seviyelerinin görülmesi halinde ise yükseliş devam edebilir yorumlarında bulundu. Uzmanlar doların, geçen yılın Haziran ve Temmuz aylarında 6,70-6,90 arasında bir seyir izlediğini fakat Ağustos ayında yükselişe geçtiğini belirtti. Türk Lirasında oluşan değer kaybının ise Kasım ayına kadar devam ettiği açıklamasında bulundular. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir