Diriliş Ertuğrul Dizisi Pakistan’ı Karıştırdı

Pakistanda popülerliği her geçen gün artan, Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’yi anlatan “Diriliş: Ertuğrul” dizisi, ülkede tartışma konusu haline geldi.

Pakistanda popülerliği her geçen gün artan, Osmanlı’nın kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’yi anlatan “Diriliş: Ertuğrul” dizisi, ülkede tartışma konusu haline geldi. Pakistan Başbakanı İmran Hanın talebi üzerine dizi, devlet televizyonu PTVde yayınlanmaya başlamıştı.

Federal Bilim ve Teknoloji Bakanı Favad Çaudri ise bu hafta sonu yaptığı açıklama ile Başbakan Hanın kararını eleştirdi ve “PTVnin başka ülkelerin eserlerini böylesine gururla yayınlamasına şaşırıyorum” dedi.

Çaudri, yabancı dizileri yayınlamanın Pakistan dizi sektörüne zarar vereceğini söyledi ve ekledi: “Pakistan prodüksiyonlarına odaklanmalısınız. Yabancı yapımları ithal etmek ucuzdur ama kendi programlarımıza zarar verir.” Ülkede Bakan Çaudri gibi düşünenler olsa da dizi sektöründen bazı kişiler de bu kararı destekliyor.

AİLE YAPISINA ZARAR VERİYOR

BBC Türkçenin haberine göre, ülkenin ünlü oyuncuları Osman Halit But, Bilal Eşref ve Mehviş Hayat diziyi övenler arasında. Bu üç oyuncu, Pakistanın da benzer yapımlar üretmesi gerektiğini söylüyor.

Türkiye ve Recep Tayyip Erdoğan hayranı olan İmran Han, Hollywood ve Bollywood gibi “yabancı kültürleri” yayan yapımlar yerine Pakistan kültürünü temsil eden, “İslami değerlere sahip” Türk yapımlarının yayınlanmasını tercih ettiğini söylemişti.

Hana göre ABD ve Hint yapımları ülkenin aile yapısına zarar veriyor, uyuşturucu ve cinsel suçları övüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir