Devletten Maddi Destek! İş Arayanlara 900 TL’den Fazla Ödeme Yapılacak!

İstihdam yardımı projesi kapsamında iş görüşmesi için işe başvuracaklara 40 ile 120 TL çalışmaya başlanması durumunda ise 788 TLye kadar ödeme yapılacak. Aile Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıf’ları üzerinden daha önce başvuru yapanlar ve sosyal yardım almaya hak kazanan ihtiyaç sahipleri işe girdiğinde bu ödemeden yararlanabiliyor. İşte detaylar…Aile Bakanlığı ve Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıf’ları hali hazırda sosyal yardımları ödemeyi sürdürüyor. Bakanlık tarafından daha önce başvuru yapmış ve Sosyal Yardım almaya hak kazanmış olanlar başvurularını gerçekleştirerek istihdam yardımı alabilirler. İşte istihdam için verilen teşvik amaçlı yardıma dair son dakika haberler…

İstihdam yoğunluğu kapsamıyla başlatılan ve iş arayanlara 900 TL destek veren iş görüşmesi için 40 ile 120 TL arasında çalışmaya başlandığı takdirde ise 788 TL olarak ödenecek bir destektir. İstihdam yardımı adı altında verilen ödeme için başvuru şartları ise belirlendi. Bu ödemelerden yararlanmak isteyenler aile Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf’ları aracılığı ile gelir testi yaptırarak desteği alabiliyor. Bu test sonucuna göre gelir seviyesinin altında olanlar Aile Bakanlığından bu desteği alıyorlar.

Desteği Alabilmek İçin Gerekli Başvuru Şartları?

Vatandaş istihdam desteği kapsamı altında verilen yardımdan herkes yararlanamıyor. Bu destekten yararlanmak isteyen vatandaşların bazı koşulları sağlamış olması gerekiyor.18 yaşından büyük ve 55 yaşından küçük olmak ilk şart olarak belirlenirken Aile Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gelir testi yaptırılmış olması şartı yer alıyor. Bu teste göre belirli gelir seviyesinden düşük olanlar destekten yararlanabiliyorlar. İstihdam yardımı ödemesi 120 TLye kadar sağlanıyor.

İş arama sırasında iş bulma kapsamında sağlanan ilk destek 40 ile 120 TLye kadar veriliyor. Bu ödeme için bir yıl içinde en fazla 3 kez iş başvurusu yapabilme imkanınız bulunuyor. İş arama parası vatandaşlara işe başvuruları sırasında oluşacak masraflar için verilen bir destektir. 788 TL yardım parası ise tek seferlik ödeniyor ve 788 TLye kadar uzanan 2 destek alınabilmesi için 18 ile 55 yaş arasında olmak ve iş başvurusu kabul edilmek şartı ile veriliyor. Başvuru işlemleri Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı birimlerine yapılıyor.

İşe yönlendirme yardım parası ile işe başlama yardım parası alacak olanlar başvurularını yaşadıkları ilde veya ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf birimlerine gerçekleştiriyorlar.En Fazla 3 Kez Ödeme Alabilirsiniz…İstihdam yardımı olarak bu kapsamda verilen iş arama ve bulma destekleri yılda en fazla 3 kez verilmektedir.

İşe başvuru ve kabul aşamasında sağlık raporu, fotoğraf, tıraş ve benzeri giderler için verilen 40 TLden 120 TLye kadar olan destek yılda 3 kez verilebiliyor. Bu şekilde iş arayanın iş görüşmesine giderken karşılaştığı masraflar ödenmiş oluyor. İş bulunması ve işe girilmesi halinde verilen 788 TLlik diğer destek ise yalnızca yılda bir kez veriliyor ve iş bulunması halinde bu destek ödeniyor.

Yardımlar Öncelikli Olarak Ulaştırılıyor

Sosyal yardım alan vatandaşlara işe yerleşmesine halinde 1 yılda bir defaya mahsus olarak brüt asgari ücretin üçte biri maddi yardım olarak verilmektedir. Bu da 788 TLye tekamül ediyor. Bu kişilerin işe yerleşmeleri halinde sağlık yardımları ve eğitim masrafları kesilmiyor ve işe düzenli olarak devam edenlere sosyal yardım önceliği tanınıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir