Devletin 62 Milyon Lira Destek Verdiği Proje İçin Düğmeye Basıldı!


Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda önemli bir rol olan çoban istihdamının artırılması amacıyla destek ve eğitim projesi yürütülmekteydi. 

Proje kapsamında verilen eğitimler sonucunda çobanların sertifika sahibi olduğu ve sürü yöneticisi olmalarıyla statülerinin de iyileşmesi sosyal güvence altına alınabilmeleri söz konusu oldu. Bu çalışmalar 2018de 65 ilde sürü yöneticisi istihdam eden 5 bin 372 işletmeye 26.8 milyon, bu yılda 67 ilde 7 bin 39 işletme 35.2 milyon destek ödemesi verilecek. 

Türkiye damızlık koyun ve keçi yetiştiricileri merkez birliği genel başkanı Nihat Çelik 5000 lira olan çoban istihdamı desteğinde hayvan sayısının bu yıl 200’den 100 adete indirildiğini belirtti ve yetiştiricilerin büyük çoğunluğunun küçükbaş varlığının 100 bin civarında olduğunu dile getirdi. Çelik yapmış olduğu açıklamada küçükbaş hayvancılığın Türkiyenin en özel ve vazgeçilmez teminatı olduğunu söyleyerek daha fazla işletmenin çoban istihdam desteği alması ile küçükbaş hayvancılığın canlandıracağını söyledi. Tarım ve orman şurasında belirlenen hedeflere bu yöntemle daha hızlı ulaşılacağını altını çizdi ve verilen her destek ile üreticinin problemlerine çözüm üretildiğini dile getirdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir