Depremde mağdur olan esnafa kredi müjdesi


24 Ocak günü Elazığ’da meydana gelen ve çok sayıda kişinin ölümüne sebep olarak binlerce kişiyi evsiz bırakan depremin ardından bölgede esnaflık yapan vatandaşların yaralarının sarılması maksadıyla önemli bir adım atıldı.

Malatya ve Elazığlı esnafı sevindiren haber Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan geldi. Bölgede faaliyet gösteren işletmelerin istihdam durumu göz önünde bulundurularak faizsiz krediden faydalandırılacağını söyleyen Varank, bu açıklamasıyla bölgedeki esnaflara adeta nefes aldırdı.

Depremden sonra evsiz kalan çok sayıda vatandaşın kiralık ev bulamaması, maddi anlamda sıkıntıya düşmesi ve genel anlamda harcama limitlerinin çok aşağılara çekilmesi sebebiyle bölgede istihdam sağlayarak hem kendi geçimini, hem de vatandaşların geçimini sağlayan şirketlerde gelirler bir hayli düştü. Halkın alım gücünün azalmasıyla birlikte çıkmaza giren sektörün, kendilerine sunulacak olan bu faizsiz kredi hamlesiyle birlikte toparlanarak yeniden işlerini yoluna koyması umut ediliyor.

Varank tarafından açıklanan müjdenin detaylarında verilecek kredinin 100 bin ile 150 bin lira arasında değişeceği belirtildi. 1 yıl boyunca geri ödemesiz bir şekilde verilecek olan kredileri vatandaşlar 2021 yılında geri ödemeye başlayacak. 
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir