Çocuklarda Diş Sağlığında Bu Detaylara Dikkat Edin


Diş sağlığı kişinin her yaşında dikkat etmesi gereken, hayatın kaliteli akışını sağlayan bir sağlık konusudur. Çocuklarda diş sağlığı ise süt dişlerinin çıkması ile birlikte dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu süreç çocuklar 6 aylıkken başlar ve ilk süt dişleri de bu dönemde çıkmaya başlar. Bu dönem aynı zamanda bebeklerin de aktif olmaya ve büyümeye başladıkları dönemdir.

Süt dişleri ise yaşın ilerleyen dönemlerinde düşmeye başlar ve çocukların ana dişleri çıkmaya başlar. Çocuklar sahip oldukları süt dişleri ile cisimleri ısırma, ezme ve gıdaları çiğneme gibi ihtiyaçlarını karşılar. Ancak bazı dönemlerde süt dişleri erken düşebilir ve bu da çene ve ağız sağlığı sorunlarına yol açar. Çocuklarda diş sağlığı bu sorunlara karşı erken çözüm için önem arz eder.

Çocuklarda Diş Sağlığı İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çocuklarda diş sağlığının iyi olması için en büyük görev anne ve babalara düşmektedir. İlk 6 ay içerisinde küçük ve aralıklı olarak çıkan bu dişlerin takibi dikkatli yapılmalı. Bebeğin dişlerini sürdüğü cisimler takip edilmeli Erken düşme ve çürüme meydana gelirse hızlı bir şekilde pedodonti ile iletişime geçilerek erken tedaviye başlanılmalıdır. Aynı zamanda 12 aydan sonra diş çıkması gerçekleşmezse de doktora görünmesi ihmal edilmemelidir. Çocuklarda diş sağlığı konusunda temizlik de önemli bir yer tutar.

Çocuklara erken dönemde diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalıdır. Ancak çocukların diş fırçalama becerisini kazanana kadar bu temizleme işini anne ve babalar gerçekleştirmelidir. İlk süt dişlerinin çıkmasının ardından dişler bir temiz bez yardımı ile silinebilir.

1 yaşı geçtiklerinden sonra ise çocuklara uygun diş fırçaları ile temizleme işlemler yapılmalıdır. Çocuklar ise bu diş fırçalarını iki yaşından sonra yavaş yavaş kullanabilirler. Diş macunu kullanımı için ise dikkatli olunmalı. Çocuğun fırçalama sırasında diş macununu yutmamasına özen gösterilmelidir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir