Clubhouse’a Erişim Engellendi


Çinde, sesli sohbet ihtimali sunan sosyal medya platformu Clubhouse uygulamasını kullananlar, bugün uygulamaya ulaşım kasvetleri yaşadıklarını belirtti. Platformun, “Çin Güvenlik Seddi” Great Firewall tarafından yasaklanmış olduğu hipotez ediliyor.

“Çin Güvenlik Seddi” Great Firewall hükümetin yürürlüğe soktuğu dünyanın en büyük internet izleme ve sansür sistemi. Bu sistem kapsamında yabancı bilgi kaynaklarına ulaşımın sınırlanması ya da tamamen yasaklanması mevzubahisi olabiliyor. Misalin, Çin Hükümeti, yurttaşların Twitter ve Facebook gibi beynelmilel internet platformlarına erişimini yasaklıyor. Ancak Clubhouse, bu sansürlerden kısmetini henüz almadığı yarıyılda, Çindeki internet kullanıcıları kısa da olsa platformu serbestçe kullanabildi.

Bugün, pek çok birey uygulamaya ulaşmak istediğinde karşılarına çıkan “İrtibat hakikatleştirilemiyor” ekran görüntüsünü paylaştı. Çindeki öteki sosyal paylaşım mecralarından Weibo kullanıcılarından biri “Clubhouse yasaklandı” paylaşımında bulundu. Çin Hükümetinin öteki beynelmilel mecralara uyguladığı sansürü Clubhousea da uygulamaya başladığı belirtiliyor.

Davetiye ile girilebilen ve sesli sohbet ihtimali sunan sosyal medya platformu Clubhouseta konuşmalar özel odalarda asıllaştırılıyor. Çinli internet kullanıcıları bu odaları ülkede konuşulması duyarlı mevzuları serbestçe konuşmak için kullanıyorlardı. Bu mevzuların başında Hong Kongdaki demokrasi hareketleri, Çinde Uygurlara yapılan makûs muameleler ve Tayvanın bağımsızlığı geliyor. Sohbet odalarında Uygurlar ve Çinliler arasında “duygusal” konuşmaların yapıldığı ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir