Çinliler Ses Dalgaları İle Yağmur Yağdırdı!


Çin’de yapılan araştırmaya göre bilim insanları ses dalgalarıyla yağmur yağdırmayı muvaffak oldu.

Başşehir Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, düşük frekanslı ses dalgalarıyla bir bulut gaye alınarak yağış ölçüsünün artırılabildiği tespit edildi.

Scientia Sinica Technologicada yayınlanan araştırmada, bulutların ses dalgaları desteğiyle hareketlendirildiği belirtilirken ses dalgalarının hareketlendirilmesinde 50 hertz ses dalgası kullanıldığı bu ölçünün de insanın dinleyemeyeceği bir ses seviyesi olduğu ifade edildi.

UÇAK MOTORU HENGAMESİNE SAHİP

Bulutları hareket ettirmek için sevk edilen dalgaların ses seviyesinin 160 desibel olduğu, bunun da bir uçak motoru hengamesine sahip olduğunun altı çizildi.

Ses dalgalarının takribî 1 km mesafedeki bulutlara erişebildiği belirtilirken bu vaziyette sesin tazyikten dolayı 30 desibele düştüğünün altı çizildi.

YAĞMUR DAMLALARI GELİŞİYOR

Sevk Edilen ses dalgaları sayesinde bulutlarda titreşim yaratıldığı, bunun da bulutun içindeki minik parçacıklarla birleştiği böylece yağmur damlalarının ebadının daha da geliştiği belirtildi.

Geçtiğimiz sene Tibet Platosu’nda yapılan çalışmalarda yağış oranının yüzde 17 çoğaldığı tespit edilirken çalışmayı hakikatleştiren ve neticelerini kaleme alan Wang Guangqian, ilerleyen yarıyılda bu teknolojinin “çok daha düşük maliyetlerle ve uzaktan kumandalı sistemlerle” kullanılabileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir