Çamaşırlarınızı Evde Kuruturken Bir Kez Daha Düşünün


Türkiye’de genellikle yaygın bir alışkanlık olan evde çamaşır kurutma huyunun büyük sağlık problemlerine sebep olabileceği açıklandı.
    
Göğüz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nihal Başay tarafından yapılan açıklamada çamaşırlığa asılarak uzun süreler bekleyen çamaşırların etrafa saçtığı tehdit detaylarıyla anlatıldı. Nihal Başay kurumakta olan çamaşırların bulunduğu ortamdaki nemi % 30 civarında artırdığını ve artan nemin küf mantarlarını ortaya çıkardığını söyledi. Ortama yayılan bu mantarların akciğerde meydana gelebilecek kronik rahatsızlıklara sebep olabileceğini de ifade eden Nihal Başay bu alışkanlıktan kurtulmanın gerekliliğini ifade etti.
 

    
Özellikle son zamanlarda insanların site tarzı binalarda yaşadığını ve bu tür yerlerde kurallar gereği evde çamaşır kurutmak zorunda kalındığını da ifade eden Dr. Nihal Başay, özellikle soğuk havalarda peteklerin üzerinde elbise kurutmaktan kaçınılması gerektiğini söyledi.

AZ KULLANILAN ODA TERCİH EDİLMELİ
  
 Evde çamaşır kurutmak zorunda kalanların da evin en az kullanılan odasını tercih etmesi tavsiyesinde bulunan Başay mümkün olduğunca bu oadalara kurutma esnasında girilmemesi ve çamaşırların toplanmasından sonra odanın bolca havalandırılması gerektiğini söyledi. söyleyen Nihal Başay son olarak çamaşır yıkama esnasında kokulu deterjan kullanımından da kaçınılmasını tavsiye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir