Çağımızın Sorunu Kansere Savaş Açan Bitki: Zerdeçal


Günümüzün adeta grip gibi yayılan hastalığı kanserle ilgili henüz kesin bir çözüm bulunamasa da, kanser oluşumunu engellediği ileri sürülen ürünler doktorlar tarafından uzun zamandır dillendiriliyor. Bu ürünlerden bir tanesi de sofralarımızda görmeye pek alışık olmadığımız zerdaçal.

Medipol Mega Üniversitesi Hastanesinde görev yapan Doktor Serhat Koran zerdaçalın faydaları ile ilgili yaptığı açıklamada bilinmeyen bir çok hususa değindi. Koran; zerdaçal bitkisinin curcumin isminde bir madde içerdiğini, bu maddenin hem kanserin engellenmesinde hem de tümör hücrelerinin küçültülmesinde fayda sağladığını, kanser dışında insanların yaşadığı birçok kronik rahatsızlığın da ortaya çıkmadan tedavi edilmesine destek olduğunu vurguladı.
    
Kemoterapiye alternatif bir kanser tedavisi olan ve gün geçtikçe daha da ilerleme kaydedilen fitoterapi ile ilgili de konuşan Serhat Koran, zerdeçalın fitoterapi alanında da kullanılan ürünlerden biri olduğunu ifade etti. Kan kanseri, meme kanseri, prostat kanseri ve akciğer kanseri gibi oldukça zor tedaviye sahip olan kanser tiplerinde de zerdaçal kullanımının olumlu etkilerinin olduğunu belirten Koral, baharat olarak da kullanılan bu bitkinin alzheimer, eklem ağrıları ve solunuma dair problemleri de engellediğini açıkladı.

CİLDE DE FAYDALI

Zerdeçalın nasıl tüketilmesi gerektiğine ilişkin bilgi veren Koran, taze olarak yemeklerin içinde ve karabiber ile birlikte kullanımı baharatın faydasını artırıyor. Zerdeçal, isteğe bağlı olarak toz halinde salatalarınıza ve içeceklerinize eklenebilir ya da çay gibi demlenerek de tüketilebilir. Ayrıca cildine özen gösterenlerin de kurtarıcısı, hem doğal hem bütçeyi sarsmayacak maskeler hazırlanabilir. Evde hazırlanan yüz maskeleri içine eklenen zerdeçal, cilt rengini düzenler, cildi sıkılaştır, gözenekleri temizler, siyah noktaları yok eder.” ifadelerini kullandı.
 

Koran, zerdeçalın yemeklerde karabiber ile birlikte tüketmenin baharatın emilimini 20 kat kadar artırdığına dikkati çekerek, “Özellikle de yağlı yemeklerin içine bir tutam atıldığında yağ ile etkileşime girerek maksimum fayda sağlıyor. Taze olarak günlük bir çay kaşığı zerdeçal tüketmek, birçok hastalığa deva olan baharatın tüm faydalarından yararlanmamız için yeterlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Baharatları dozunda kullanmanın hayati önem taşıdığını vurgulayan Koran, toksik dozu belirtilmemiş olsa da gereğinden fazla zerdeçal kullanılmasının hazımsızlık sorunu yaratabileceği ve ekstra bir fayda sağlamayacağının bilindiğini aktardı.

Koran, hamilelerde rahim kasılmalarını artırabileceği için mutlaka doktor kontrolü altında tüketilmesi gerektiğini belirterek, “Kan sulandırıcı etkisinden dolayı bir hafta içinde ameliyat olacak hastalar da zerdeçal tüketmemelidir. Zerdeçalın safra arttırıcı etkisi nedeniyle safra taşı olan kişilerin doktor kontrolüyle kullanması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir