Bunu Yapan Herkes Erken Emekli Olabiliyor! İşte Yeni Şartlar


Birçok çalışanın merak ettiği konulardan bir tanesi ne zaman emekli olurum. Emekli olabilmek için gerekli emeklilik yaşı ve prim gün sayısının sağlanmış olması gerekiyor. Emeklilik için gün sayısını tamamlamaya çalışanlar ise oluşabilecek fırsatları yakından takip ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu erken emeklilik için belirlenen yeni şartları açıkladı.

Tüm Sigorta Kollarına Aynı Fırsat

Sigortalı yada Bağkurlu olmak fark etmeden belirlenen şartları sağlıyorsanız 55 yaşında erken emekli olabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız ve çalışmaya uygun durumda değilseniz SGKnın sizlere özel sunduğu avantajlar bulunuyor. Erken yaşlanma yada vaktinden önce yaşlanma sorunu yaşıyorsanız erken emeklililk talebinde bulunabilirsiniz. SGK kollarından herhangi birisinde çalışıyorsanız ve dikkat, algı, kavrama gibi bilişsel, fizyolojik ve psikolojik yaşlanma durumu yaşıyorsanız, durumunuzu sağlık raporu ile belgelendirerek emeklilik talebinde bulunabilirsiniz.

Peki Şartlar Ne

Nörolojik, psikolojik, fiziksel tıp ve rehabilitasyon, iç hastalıkları, göğüs hastalıkları ve kardiyoloji gibi tam kapsamlı sağlık raporu ile durumunuzun tespit edilmesi gerekiyor. Erken yaşlanma problemi yaşıyorsanız SGKya bağlı Sağlık Kurulu tarafından verilen tam kapsamlı sağlık raporu ile Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine başvurabilirsiniz. Sağlık durumunuzun elverişli olmaması ile birlikte 55 yaşını doldurmuş ve 5400 prim ödeme gün sayısına erişmiş olmanız da gereklidir. 

Engelli Çocuğu Olan Çalışan Annelere de Erken Emeklilik

Erken yaşlanma sorunu olan kişilerin yanısıra engelli çocuğu olan annelere de erken emeklilik imkanı sunuluyor. Bu durumda; prim ödeme gün sayısının dörtte biri ödenen prim gün sayısına ekleniyor. Ağır engelli çocuğu olan çalışanların ise prim ödeme gün sayısının dörtte biri emeklilik yaş hadlerinden indiriliyor. Sürekli bakıma muhtaç durumda ağır engelli çocuğa ait sağlık kurulu raporunun  Sosyal Güvenlik Müdürlüklerine ulaştırılması ile erken emeklilik talebinde bulunulabiliyor.

Malul Durumdaki Çalışanlara da Fırsat Var

İşe başlamadan önce malul olan yada çalışma gücündeki kayıp oranı %60dan az olanlar da erken emeklilik fırsatından yararlanabiliyor. 2008 yılı ekim ayından önce sigortalı olanlar işe başlamadan önce çalışma gücünün en az üçte ikisini veya iş kazası yada meslek hastalığı ile iş gücünün %60ını kaybedenler, 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gün sayısı ile yaşlılık aylığı talep edebilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir