Bu Belirtiler Alzheimer’a Yaklaştığınızı Gösteriyor


İnsanların stresli bir hayata sahip olması, gün içindeki yoğunluk ve uyku düzeninin bozulması gibi etkenler gün geçtikçe Alzheimar hastalığına yakalanmayı tetikliyor. Yavaş yavaş bazı belirtilerle kendisini gösteren Alzhiemar hastalığının nasıl anlaşılacağını Nöroloji Uzmanı Dr. Tülay Yetkin anlattı.
    
Tülay Yetkin son dönemde Alzheimar hastalarında hatrı sayılır bir artış olduğunu söyleyerek uykusuzluk, yorgunluk ve stresten kaçınılması gerektiğini açıkladı. En temel hususlarda dahi yapılan basit unutkanlıkların Alzheimar hastalığının habercisi olduğunu söyleyen Yetkin, bu unutkanlıkları dikkate alarak muayene olunması gerektiğini belirtti. Arabanın park edildiği yer ya da bir arkadaşın ismi unutulabiliyorsa bunun basit bir unutkanlık gibi görülmemesi gerektiğini söyleyen Tülay Yetkin, bu durumun halk dilinde bunama olarak adlandırılan hastalıkla yüz yüze gelinmesinin belirtisi olduğunu belirtti.
 

    
Nöroloji Doktoru Yetkin yalnızca basit unutkanlıkların değil, konuşurken cümleyi tamamlamak için gerekli kelimeyi bulamama, daha önceden bilinen ve gidilen bir yolun tekrar bulunamaması, her zaman belirli bir yere konulan eşyaların rastgele yerlere konulması, sorumluluk almayı bırakma ve pratik düşünememe gibi belirtilerin de Alzheimar hastalığının en büyük belirtileri olduğunu söyledi. Tülay Yetkin bu belirtilerin birkaçının kendisinde ya da yakınlarında olduğunu fark eden herkesin vakit kaybetmeden bir nöroloji polikliniğine uğramasını tavsiye etti.

 Alzheimer’ın en temel 10 belirtisini şöyle;

1- Gülük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık

2) Günlük işleri yerine getirmekte güçlük çekme

3) Kelime bulmakta güçlük çekme

4) Tarihleri unutma veya bildiği yolları bulamama

5) Karar vermekte güçlük çekme

6) Pratik düşünme becerisinin azalması

7) Sık kullanılan eşyaları yanlış yere koyma

8) Ruh hali veya davranışlarda değişiklik

9) Kişilik değişiklikleri

10) Sorumluluktan kaçınma.”
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir