Bitki Çayını Gereğinden Fazla Kaynatmanın Zararları


Şifa kaynağı olarak bilinen bitki çayları son zamanlarda bir hayli popüler hale geldi. Özellikle ofis ortamında çalışan kişilerin sıklıkla tercih ettiği bitki çayları fazla kaynatıldığında beraberinde birçok zararı da yanında getiriyor.
    
Genellikle bitki çaylarının yapım aşamasında fazla kaynatmanın daha iyi olduğu düşünülüyor. Fakat bu düşünce doğru bilinen yanlışlardan bir tanesi. İçerdiği doğal minerallar sayesinde sağlığa da olumlu etkileri bulunan bitki çaylarının aşırı kaynatılmasıyla birlikte öncelikle içindeki faydalı minerallerin yok olacağı akıldan çıkarılmamalıdır. Bu sebeple fazla kaynatmaktansa demleme yöntemini denemek bitki çayından alınacak verimi artıracaktır.
 

    
En sık tüketilen bitki çaylarından olan ıhlamurun rengi kırmızıya dönmeden önce altının kapatılması gerekiyor. Aksi taktirde ıhlamur diye içeceğiniz bitki çayının yalnızca vücuda faydası olmayan, hatta zararı olan bölümünü tüketeceksiniz. Benzer şekilde papatya çayından da en iyi verimi alabilmek için demlenerek hazırlanmalıdır.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir