Bilim İnsanları Ahşabı Şeffaf Hale Getirdi


CBC’nin haberine göre, Maryland Üniversitesinden bir grup bilim insanı, ahşap levhaları saydam ve daha iyi izolasyon özelliklerine sahip bir malzemeye dönüştürdü.

Ahşabın selüloz ve lignin isminde 2 esas bileşenden oluştuğunu ve ligninin ahşaba kahverengi rengini veren ve ahşabın ışık geçirmesini yasaklayan kromofor moleküllerine sahip olduğunu belirten bilim adamları, çalışmanın ilk adımında ahşabı beyaz renkli bir ara mahsule dönüştürdü.

 
Çalışma kapsamında, 1 metre uzunluğa ve 1 milimetre kalınlığa sahip ahşap bir materyali hidrojen peroksit çözeltisine daldırdıkları sıradan bir boya fırçası takviyeyi ile fırçalayan bilim insanları, daha sonra Güneşte veya UV lambası altında 1 saat beklettikleri ahşap levhaların beyaz renk aldığını gözlemledi.

Bir sonraki adımda analistler, ağaran ahşaba daha çok tekne imalinde kullanılan sert ve saydam bir yapıştırıcı kimyevi olan epoksi aşıladı ve bu operasyon sonunda, ışığın yüzde 90’ını geçiren sırça gibi saydam ve ahşap gibi sağlam bir mahsul elde etti.

Amerika Birleşik Devletleri’li bilim insanları, elde edilen malzemenin, gelecekte pencerelerde sırçanın yerini alabileceğini, sırçadan daha iyi izolasyon özelliklerine sahip olduğu için enerji tasarrufu sağlayan bir yapı malzemesi olarak binalarda kullanılabileceğini belirtti.


Daha evvel asıllaştırılan ahşabı saydam hale getirme teşebbüsleri ahşaptan lignin bileşeninin çıkarılmasını kapsıyordu. Riskli kimyevilerin ve yüksek sıcaklıkların kullanıldığı bu teşebbüsler çok zaman alıyor ve mahsulü daha pahalı ve kırılgan hale getiriyordu. Ancak Maryland Üniversitesindeki tahlilcilerin geliştirdiği mevzubahisi yeni teknik ile ahşabı saydam kılmak artık çok daha ucuz ve basit hale geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir