Bilim Adamlarından Uzun Yaşatan Formül


İlk olarak solucanlar üzerinde yapılan deneylerle erken yaşta oksidatif stres geçiren bireylerin daha dayanıklı ve daha uzun yaşadıkları tespit edildi.

Oksidatif stres, oksitlenme sonucu hücrelerin hasar görmesi anlamına geliyor. Ayrıca fiziksel aktivite konusunda aşırı açlık meydana geliyor. İnsanlarda meydana gelen oksidatif stres, hipertansiyon, ateroskleroz, diyabet, kronik yorgunluk, kısırlık gibi pek çok hastalığın nedeni olarak görülüyor. Oksidatif stres hücrelerde aşırı miktarda oksitleyici madde ürettiğinde ve bunun sonucu olarak lipitler ile DNA gibi hücrede önemli bileşenleri oluşturan moleküller de oksitlenme meydana gelir. Böyle bir durumda araştırmacıların yapmış olduğu gözlemleri doğrulamak için reaktif oksijen türleri etkisine maruz kaldı ve popülasyonun yaşam süresi arttı.

Genç solucanlarda reaktif oksijen türleri aşırı miktarda üretildiğinde pistonlarda değişiklikler meydana geldiği görüldü. Genç solucanların ve memelilerin  hücrelerinde bu yüzden solucanlarda elde edilen ve farelerde de test edilen oksidatif stres deneyinin sonucu aynı görülüyor. İnsanlarda dahil tüm organizmaların hücreleri için gerekli ve yararlı olduğu tespit edilen erken oksidatif stres mekanizmanın çözümlenmesi durumunda erken aşamalarında yaşamı uzatmaya yardımcı bir müdahale yöntemi geliştiriyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir