Bilim Adamları Elektronik Sigara Hakkındaki Şok Gerçeği Açıkladı!


Uluslararası çalışmalar yürüten bir bilim insanı ve ekibi 49 yaşında olan kadın hastaya elektronik sigaranın neden olduğu nadir bir akciğer hastalığı tanısı koydu. Hastanın akciğerlerinde elektronik sigara buharında bulunan alüminyum, nikel, kurşun, manganez, kobalt ve krom izleri bulunduğu görüldü.

Pek çok kişinin zararsız gördüğü elektronik sigara Kaliforniya Üniversitesi, İngiltere ve John Hopkins Üniversitesinden bir grup bilim insanın katıldığı bir inceleme yaptı. İnceleme sonucunda 49 yaşında bir kadın hastada ağır metal tozu solunumundan kaynaklı akciğer rahatsızlığı tanısı konuldu. Söz konusu hastalık genellikle sanayide çalışan işçilerde ortaya çıkan bir rahatsızlıktı. Bu rahatsızlığa neden olabilecek etken kadının kullanmış olduğu elektronik sigarada yer alan etken maddeler olduğu tespit edildi. Akciğer fibrozu, nefes alma güçlüğü ve kronik öksürük belirtileri ile ortaya çıkan rahatsızlık elektronik sigara kullanımı dolayısıyla oluştuğu saptandı.

BAZI TÜRLERİN SATIŞI YASAKLANDI!

Amerika Birleşik Devletlerinde elektronik sigaradan kaynaklanan akciğer hastalıkları nedeniyle ölen kişi sayısı 40a yükselirken 2 binden daha fazla kişinin elektronik sigara nedeniyle akciğer hastalıklarına yakalandığı belirtildi. Eylül ayında Donald Trump elektronik sigara türlerinin bazılarının tehlikeli olduğunu ve bu nedenle de satış yasağına uğrayacaklarını ancak lobi baskısından dolayı bu kararları ertelediklerine değindi. Bazı eyaletlerde ise valiler elektronik sigaraların birkaç türünün yasaklanmasını sağladı.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir