‘Bilgisayarım Yavaşladı’ Diyenlerin Yapması Gerekenler


Bilgisayarın ağırlaşma sebepleri arasında en önemli nedenlerden biri arka planda farkında olmadığınız çalışmakta olan programlardır. Bilgisayarınızda yüklü olan programlar kapatılmadığı sürece işlemcinizi ve RAM’lerizi kullanarak performansı düşürebilir. Window kullanıyorsanız başlat menünüze “görev yöneticisi” yazarak çalışan aktif programları görebilirsiniz. Menüde çalışan uygulamalar ve işlemler karşınıza çıkacaktır. Aynı zamanda bu menüde bilgisayarınızın performans durumunu görebilirsiniz. Görev yöneticisi üzerinden istemediğiniz programları kapatın.  Bazı programlar kapatılsa bile cihaz yeniden açıldığında tekrar devreye girebilir. Bu durumdan kurtulmak için bir sıradaki başlığımıza göz atalım.
Otomatik Açılan Programları Kendiniz Belirlediniz mi?
Yüklediğimiz birçok program (güvenlik yazılımları dahil) her bilgisayarımızı açtığımızda otomatik olarak arka planda çalışmaya başlayabilir Görev yöneticinizden de görebileceğiniz bu programların başlangıçta açılma özelliklerini kapatarak performansı arttırabilirsiniz. Bu sayede cihazınız normalden çok daha hızlı bir şekilde açılmaya başlayacaktır.

Restart Yapmak İşe Yaramıyor mu?
Birçok bilgisayar kullanıcısı makinesinin ağırlaştığı durumlarda cihazını yeniden başlatır. Fakat bu çözüm her zaman cihazınıza hız kazandırmaz. Özellikle eski bilgisayarlarda cihazı kapatmak daha etkili bir seçim olacaktır. Kullanmadığınız durumlarda bilgisayarınızı uyku modunda bırakmamanız yararlı olur. Uyku modundan sonra bilgisayar genellikle daha yavaş çalışır. Isınma sorunlarının da olabileceğini göz önüne alarak herhangi bir işiniz olmadığında bilgisayarınızı mümkün olduğunca kapalı tutmanız yavaşlamanın etkisini azaltabilir.
Casus Yazılımlar İçin Önlem Aldınız mı?
Ücretsiz yazılımlar yüklemek, güvenilir olmayan Usb bellekler kullanmak veya internette güvenliğinizi dikkate almadan dolaşmak cihazınıza casus programların girmesine sebep olmuş olabilir. Virüslerin yanında Trojan adını verdiğimiz küçük yazılımlar bilgisayarı önemli ölçüde yavaşlatacağı gibi kişisel güvenliğinizi de tehlikeye atmaktadır. Bilgisayarınızın hızını etkileyen casus yazılımlara karşı virüs programları kullanarak bilgisayarınızda tam tarama yapmanız faydalı olacaktır. Silinmesi gereken dosyalar bulunduğunda önce bilgisayarınızı yedekleyebilir sonra bu dosyaları karantinaya alarak veya tamamen kaldırarak kurtulabilirsiniz.  Burada hatırlatmamız gereken önemli noktaysa virüs veya malware temizleme programlarının kendilerinin de arka planda çalışarak cihazınızı yavaşlatabileceği olacaktır. Bundan dolayı yüksek performansa ihtiyacınız olan zamanlarda casus programları geçici olarak durdurabilirsiniz.

İnternet Geçmişinizi Temizliyor musunuz?
Çoğu kullanıcı internet yavaşlığı ile bilgisayar yavaşlamasını birbirine karıştırabilir. Çoğu zaman sayfaların yavaş açılıyor olması tarayıcınızın kullanımıyla ilgili olabilir. İnternette gezindiğimiz süre boyunca tarayıcımız üzerinden çerez gibi birçok veri bilgisayarımıza kaydedilir ve bu zamanla bilgisayar ve internet hızımızı etkileyebilir. Tarayıcılar üzerinden gelen verileri geçmişi temizleme seçeneklerini deneyerek veya temizleme programları kullanarak kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir