Beyin Sağlığına İyi Gelmeyen Besinler Açıklandı


Vücudun en önemli organı olarak bilinen beyin sağlığını tüketilen gıdaların olumlu ya da olumsuz yönde fazlasıyla etkilediği biliniyor. Beyin sağlığının korunması için uzak durulması gereken gıdalar açıklandı.
              
Beyin, vücudun solunum ve kalp atışı gibi hayati öneme sahip fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasını adeta bir orkestra şefi gibi yönetmektedir. Beyin sağlığının bozuk olması, birçok fonksiyonun da doğru çalışmamasına sebep olacak, bu da vücutta hastalıkların oluşumunun önünü açacaktır. Bu durumu yaşamamak için minimum seviyede tüketilmesi gereken gıdaların başında şekerli içecekler geliyor.
              
Şekerli içeceklerin diyabet ve kilo rahatsızlığı dışında vücuda olası etkilerinden biri alzheimer hastalığı riskini artırmasıdır. Şekerli içecekler dışında un ve şekerle yapılan rafine karbonhidratlı yiyeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmak gerekmektedir. Yüksek glisemik yüke sahip olan bu gıdalar beynin çalışmasını da olumsuz etkilemektedir.
               
Sıklıkla duyduğumuz trans yağlar da hafıza zayıflığı ve genel anlamda bilişsel azalmaya sebep olmaktadır. Alkolün özellikle aşırı tüketilmesi durumlarında beyne verdiği zarar uzun yıllardan bu yana kanıtlanmış bir gerçektir ve özellikle hamile bayanların uzak durması elzemdir. Bunun dışında cips gibi hazır paketli işlenmiş gıdalardan da uzak durulması gerekmektedir.
                
Balık her ne kadar faydalı gibi gözükse de çeşidi de çok önemlidir. Uzun ömürlü yabani balıklar denizin içinde geçirdikleri sürelerde vücutlarında civa biriktirdiği için bu balıkların yenmesi de beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyecektir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir