Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Oluşur


Uyku eğitimi denilince ilk akla gelen uyku, eğitimle mi kazanılıyor sorusudur. En temel ihtiyacımız olan uyku bebeklerde kimi zaman büyük sorunlara yol açmaktadır. Uyku eğitimi aslında bebeklere değil onu uyutan kişilere verilmektedir çünkü bir alışkanlık sonrası gelişen uyku metotları bebeği yanlış uyumaya yönlendiricidir.

 Sanılanın aksine bebekleri uyutmak o kadar da zor değildir. Sadece yanlış kazanılmış bir alışkanlığı düzeltmek zordur. Nasıl bizimde uykuya geçmeden önce yaptığımız rutinler vardır bebeklerde de geçerlidir. Hepimizin bir uyku saati vardır hep aynı saatte yatağa yatmak gibi tabi istisnalar dışında peki bunlar nelerdir?

Rutinler Oluşturmak

  • Doğru Saatte Uyutmak ve Uyandırmak
  • Ayına Uygun Uyku Programı Oluşturmak
  • Tamamen Desteksiz Uyutmak

Bebeğimizi uyutmadan önce bir rutin oluşturmalıyız. Bunlar; yemek yeme, alt değiştirme, pijama giyme, perde kapatma gibi olabilir. Daha sonra bebeğimizi yatağına koyup kendi kendine uyumaya bırakmalıyız. Uyku eğitimine en erken 5. ayda başlamak uygundur. Çünkü bebeklerde ilk 3 ay gaz sancısı, kendini bilmeme gibi bir durum olduğu için bebeğe sıkıntı vermekten başka bir şeye yaramaz o yüzden pedagogların ve doktorların önerisi bu yönde olmaktadır.

Uyku saatlerine örnek vermek gerekirse 6 aylık bir bebek saat 7 de uyandığını varsayarsak 9.30 gibi tekrar uyumasını sağlamalıyız.1,30 saat sonra kaldırıp tekrar yatırarak 3 gündüz uykusu ve gece uykusuna geçirmeliyiz. Gündüz fazla uyutarak gece uykusundan çalmamalıyız. Uyku uyanıklık süresi olarak aralarına 2,30 saat koyarak son akşam uykusuyla arası en fazla 3 saat olmalı ve akşam 20.00 gibi gece uykusuna geçmiş olmalıdır. Rutinlere bağlı kalarak bir sonraki aşamanın ne olduğunu bildikleri için uykuya direnme olmayacaktır.

Yanlış Bilinen Uyutma Yöntemleri Nelerdir?

Sallayarak uyutma, memede uyutma, kanguruda uyutma gibi bunların hepsi aslında bebeğe zorla kazandırılmış alışkanlıklardır. Aslında onlar rastgele böyle uyuya kaldıkları için sürekli böyle uyumak isterler yoksa onlar bunu bilemezler. Saatlerce salladıktan sonra uyuyan bir bebek uyku geçişinde uyanıp sallanmadığını fark ettiği için uyanıp tekrar sallanmak isteyecektir böylece beşiğe koyduğumuz bebeğimizi tekrar sallayarak uykuya döndürmeye çalışacağız ve sağlıklı uyku alışkanlığı kazandıramayacağız.

Uyku Eğitimi Verirken Bebek Çok Ağlar Mı?

Uyku eğitimi vermeye başladığınızda bebeğiniz tabi ki tepki verecektir. Çünkü o sallanarak emerek pusette veya başka bir şekilde uyumaya alıştığı için ne yaptığınızı anlamayıp konuşamadığı içinde kendini ağlayarak ifade edecektir. Ağlamasına izin verip onu terk etmeyeceğiz onunla birlikte kalıp ona yanındayım diyerek okşayıp sevip ona güven vereceğiz. Böylece kazandığı kötü alışkanlığı bırakmasına yardım edip onu yatağında tek başına uyumasını sağlayacağız. Son olarak her bebek kendine özeldir biri hemen adapte olup diğeri hemen adapte olamayabilir zamana bırakıp bebeğimize destek verip onu doğru uykuya alıştırabiliriz. Bütün bebeklerimize tatlı ve bol uykular.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir