Baraj Doluluk Oranları İstanbul’da Son 6 Ayın Zirvesini Gördü!


Baraj doluluk oranlarının her geçen gün yükseliş gösterdiği İstanbulda, barajlar son 6 ayda görülen doluluk oranlarının zirvesine ulaştı. Barajların doluluk oranları yüzde 45 seviyelerini geçerken, geçtiğimiz Aralık ayında yapıla ölçümlerin yüzde 22de kaldığı görüldü. 

Megakent İstanbulu korkutan su sorunlarına bir nebze katkısı olacağına inanılan Ocak ayı yağışları barajların doluluk oranına olumlu getiri sağladı. İSKİ verilerine de yansıyan doluluk oranları yüzleri güldürdü. Şubat ayının nispeten mevsim normallerinin üzerinde bir sıcaklıkla geçmesi barajların doluluk oranında ki artışa mani olmadı.

İstanbul Barajlarında Son Durum!

Yüzde 19.16 seviyelerine kadar düşüşün gözlemlendiği 8 Ocak tarihinden bu yana barajların doluluk oranlarında gözle görülür bir değişim meydana geldi. 45.10 seviyelerine kadar yükselen oranlar ile su sorunundan biraz olsun rahatlama sağlanacağı düşünülüyor. Geçtiğimiz ayların doluluk oranları ise şu şekilde kayda geçti;

Ağustos 51.9, Eylül 41.95, Ekim 33.52, Kasım 27.26, Aralık 22.32, Ocak 40.39

Verilere bakıldığında yükselişte olduğu görülse de, barajlar doluluk oranı bakımından son 6 yılın en düşük seviyesinde görülüyor. En son 2015 yılında yüzde 91 seviyesinde zirveyi gören İstanbul barajları, aradan geçen 6 yılın üzerine şuan yüzde 45.10 seviyelerinde kalıyor.

Barajlarda Doluluk Oranı Neleri Etkileyecek?

İstanbul’un kalabalık nüfusu ve gittikçe düşüşe geçen su oranları akıllarda pek çok soruya neden olmuştu. Uzmanlar su sorunlarının giderek artacağını düşünürken, yılın ilk aylarında gözlemlenen yağışların ardından barajlarda ki doluluk oranları gittikçe arttı. Biraz rahatlanmış olunsa da bu sorunun mevsimsel değişmelerin görülmeye devam etmesi ile giderek artacağı düşünülüyor. Uzmanların iyimser oldukları ve beklenen yağışlar sayesinde bu oranların gittikçe artacağı ve yıl içerisinde daha yüksek oranlar görüleceği düşünülüyor.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir