Bankalarla Arası Kötü Olanlara Müjde! Kredi Sicil Affı Geliyor! Yasa Meclisten Geçecek!

2020 yılı içinde bankaya borcu olan vatandaşlar ve esnaf emeklileri ile tüm vatandaşlara kredi sicil affı yasası müjdesi verildi. Yürürlüğe girmesi beklenen bu yasa başvuru yapılması halinde ve tasarının meclisten geçmesiyle birlikte başlayacak. Peki, bankacılıkta kredi sicil affı için başvuru nasıl yapılıyor?

Ekonomik Tedbirler İçinde Torba Teklif Sicil Affı Olacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen hafta ekonomik istikrar kalkanı destek paketi ile ilgili açıklama yaptı. Yasal düzenleme için gerekli tüm tedbirler ile birlikte hafta içinde meclis kurulu gündeminde torba yasa teklifi sunulacak ve önümüzdeki hafta bu görüşme yapılacak dedi. Ülke gündeminde yer alan covid-19 salgını için ekonomik tedbirler ile beraber sicil affı yasası da gündemde yakın zamanda hayata geçecek olan torba yasa ile birlikte meclis kurulundan geçmesi beklenen sicil affında. 12 taksit ile ödeme yapılması bekleniyor. 

2020 Sicil Affı Başvuru Yöntemleri

Kara listede bulunanların hangi bankalarda kredi ve kredi kartı alamayacakları biliniyordu. Bu vatandaşların sicil affı yasası ile çözüm beklentileri sürüyor. Hükümet sicili bozuk olan kişiler için af getirecek ve özel tüzel yer alan tüm kişilerin zaman kaybı yaşamadan kısa süre içinde bankalara başvuru yapması gerekiyor. beyaz bir sayfa açılabilmesi için sicil affı yasasının uygulamaya geçmesi bekleniyor.

Kimler Sicil Affı İçin Başvuru Yapacak

Kara liste içerisinde bulunan vatandaşlar için sicil affı söz konusu olacak. Bunun dışında vergi ve harç muafiyeti getiren anlarda yasa tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisinin içerisinde yer alıyor. Torba yasa ile birlikte meclis içerisinden de geçmesi beklenen sicil affı yasası ile birlikte resmi gazetede yer aldığı takdirde durumlar yasalaşacak ve her an başvurular rahat bir şekilde gerçekleşebilecek. Bankalara geçmiş dönemlerde borcu olanlar borçlarını ödemek ve peşin bir şekilde ödeme yapacaklar başvurular ile kara listeden çıkarılacak. Vatandaşlar rahat bir nefes alacak. Bu vatandaşların sicilleri temizlenecek ve yeniden bankalar üzerinden kredi kartı ve kredi çekme imkanı elde edebilecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir