Bankaların Kara Listesinden Çıkma Formülü Açıklandı


Bankalara olan borcunu uzun zaman ödeyemediğinden dolayı her gün yüzlerce kişi kara listeye alınıyor ve kredi ihtiyacı olduğunda bankalar tarafından olumsuz dönüş yapılıyor. Kara listeden ne şekilde bilmeyen vatandaşlar çaresiz kalıyor. İşte bu noktada devreye varlık yönetim şirketleri giriyor.
    
Bankalar genellikle vatandaşların ödeyemediği borçlardan ümidi kestiğinde bu borçları varlık yönetim şirketlerine belli bir oranla satıyor. Borcun büyük bir kısmından feragat eden bankaların işini bu noktadan sonra varlık yönetim şirketleri devralıyor ve müşterilere ulaşıyor. Oldukça uygun ödeme planları sunarak borçların kapatılmasına yardımcı olan bu şirketler makul bir indirim de sağlıyor.
 

    
Varlık Yönetim Şirketleri Derneği tarafından yapılan açıklamada ödemelerle ilgili anlaşma yapılarak bu borcun makul bir şekilde kapatıldıktan sonra vatandaşların banka sicillerinin de düzeleceği belirtildi. Borcun kapatılmasından sonra varlık yönetim şirketlerinin Kredi Kayıt Bürosu’na bir yazı yazarak borçların tahsil edildiğini belirttiğini aktarafn dernek yetkilileri böylece sahip olunan borcun indirimli ve taksitli bir şekilde kapatıldıktan sonra bankaların kara listesinden çıkmanın da mümkün olduğunu ifade etti.

Borcunu ödeyen kişi, kara listeden çıkıyor mu?

Evet. Ödeme tamamlanınca ibraname ile borçlu kişi yeniden finansal özgürlüğüne kavuşuyor. Borcun kapandığına dair bildirim Kredi Kayıt Bürosu’na varlık yönetim şirketi tarafından bildiriliyor. Dolayısıyla müşteri diğer bankacılık işlemleri talepleri için bu tarihten sonra bankalarla iletişime geçebilir.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir