Bal ve Siyah Turpu Kışın Sofranızdan Eksik Etmeyin


Aralık ayının ortalarına yaklaştığımız şu günlerde mevsim gereği soğuk algınlığı hastalığına kolay yakalanabiliyoruz. Kış aylarında bu tür hastalıklardan uzak durmak için Diyetisyen Merve Tuysuz önemli tüyolar verdi.
    
Soğuk algınlığı ve benzeri kış hastalıklarına yakalanmamak için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerektiğini vurgulayan Merve Tuysuz, hergün belirli miktarlarda tüketilecek bal ve siyah turpun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara engel olacağını söyledi. Bağışıklık sisteminin önemine vurgu yapan Tuysuz, vücudumuzun içinde yer alan mikroorganizmaların ve virüslerin kötü etkilerinden korunmak için sadece kış aylarına özel değil, her daim vücudun zinde tutulması gerektiğini hatırlattı.

VÜCUT DİRENCİNİ ARTTIRMANIN PÜF NOKTALARI
    
Diyetisyen Merve Tuysuz vücut direncini artırmanın farklı yöntemleriyle ilgili püf noktalardan da bahsetti. Tek bir besin grubuyla beslenmenin vücudun gerekli mineral ihtiyaçlarını alamamasına sebep olacağını söyleyen Merve Tuysuz, hem et grubu, hem süt grubu, hem de sebe-meyve ve tahıl gibi gıda gruplarının belirli oranlarla hep birlikte tüketilmesinin gerekli olduğunu belirtti. Böylelikle beslenmenin kalitesinin artabileceğini söyleyen Tuysuz, özellikle kış aylarında beslenmede yapılacak aksamaların tüm vücudun çalışmasını olumsuz yönde etkileyeceğini söyledi.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir