Asgari Ücret Hakkında Son Gelişme!


Türkiyede pek çok kişinin anlık gelişmelerini takip ettiği asgari ücret belirlemesi tespit komisyonundan gelecek son dakika haberlerinde. 7 milyonu aşkın vatandaşı etkileyen ve tüm maaş alanlar için önemli bir etken olan 2020 asgari ücret zammı belirlenmesi için bugün ikinci kez komisyon toplandı. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder asgari ücret ile ilgili yapmış olduğu açıklamada komisyonun bağımsız karar vereceğini ve geçim şartları ile ülkenin ekonomik durumunun ön planda tutulacağını belirtmişti. Toplantı ile beraber asgari ücret ne olacak, zam oranı nedir? pek çok kişi tarafından arandı. Peki, asgari ücrette öne çıkan 3 formül ne? Yüzde 15, %20, %27.6 zam oranları eklendiğinde asgari ücret ne kadar olacak haberimizde…

Asgari ücret zammı ile son dakika haberleri devam ediyor. TÜRK-İŞ’in ev sahipliği yaparak ikinci toplantıya oturduğu 2020 asgari ücret rakamı için kritik bir eşik değer aşıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk toplantıda asgari ücret tespit komisyonunun hem işveren hem de işçi için bakış açısını dikkate alarak hareket edeceğini söyledi. Alt sınırı da ideal bir noktaya taşımak istediklerine değinen Selçuk asgari ücret için öne çıkan üç formül hakkında detay verdi.

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay asgari ücret konusunda 2.578 TLnin altında hiçbir rakamı kabul etmeyeceklerini ifade etti. İlk toplantıda Hazine ve Maliye ile Ticaret Bakanlıkları tarafından belirlenen ve raporları ile son raporların komisyona sunulmasını talep etti. TÜRK-İŞ genel başkanı Ergün Atalay ev sahipliğini üstlenerek komisyon üyelerine selamlaşma konuşması yaptı ve asgari ücret sürecini bu yıl da HAK-İŞ ile yürüttüklerini belirtti. Bir kişinin 2.578 lira olan yaşam maliyetinin altındaki rakamı kabul etmeyeceklerine değinen Atalay konuşmalarına devam etti. Aynı noktada olduklarına değinen Atalay Disk’in talep ettiği rakam başka Hak-İşin ortak bir rakam olursa katkı sağlarız istediği rakam başka. Bu aşamada süreci dikkate alarak komisyon çalışmasına önem vermek gerekir. İnşallah durumun çalışanlar lehine güzel sonuçlanacağı düşünüyoruz dedi.

Tisk 2020de 200 lira asgari ücret desteği verilmesini talep ederken, işveren desteği 5-6’ya yükseltilmesini talep etti.
TÜRK-İŞ ise 2.578 liranın altındaki hiçbir rakamı kabul etmeyeceklerini belirtti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir