Artan Elektronik Kullanımı Çocukların İletişimini Güçleştiriyor


Uzun yıllar önce sokaklarda arkadaşlarıyla oyun oynayan ve sosyalleşen çocuklar artık günümüzde ellerinde akıllı telefonlarla ya da Play Station, X Box gibi oyun makineleriyle çocukluk dönemini geçiriyorlar. Teknolojinin bu kadar hızlı ilerlemesiyle birlikte hayatımızın vazgeçilmez parçası olan bu elektronik aletler çocukların iletişim güçlüğü çekmesine sebep oluyor.
    
Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı konuyla ilgili yaptığı açıklamada zamanının büyük bölümünü sosyalleşmek yerine telefonda oyun oynayarak geçiren ya da televizyon izleyerek geçiren çocukların geç konuşma ve daha birçok iletişime engel olacak problemlerle karşı karşıya kaldığını söyledi. 

ÇOCUKLARI TEKNOLOJİ ALETLERE BAĞIMLI HALE GETİRMEYİN
    
Çocuğunun konuşmayla ilgili güçlük çektiğini ve konuşması gereken dönemde hala konuşmaya başlamadığını fark eden ebeveynlerin vakit kaybetmeden uzmanlardan destek almasının gerekliliğini vurgulayan Çakmakçı, bu tür problemlere gebe olabilecek çocukların kesinlikle teknolojik aletlere bağımlı hale getirilmemesi gerektiğini söyledi.
 

    
İletişim problemlerinden en büyüğü olarak görülen konuşma bozukluğunun ileride kalıcı olmaması için zamanında müdahalenin önemli olduğunu belirten Çakmakçı, sebebinin araştırılıp bir an önce gerekli tedavilerin yapılmasını tavsiye etti.
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir